شرایط ضمن عقد-وکالت طلاق توافقی-

اگر اضافه بر شرط های ذیل شرط یا شروطی خانواده محترم عروس خانم یا خود عروس خانم دارند می بایست قبلش با آقای داماد و سپس با دفترخانه هماهنگ کنند.

لازم به ذکر است در خصوص عندالمطالبه و یا عند الاستطاعه بودن مهریه حتماً می بایست بین  دو خانواده ی عروس خانم و آقا داماد توافق شود .

شرايط ضمن عقد مندرج در سند نکاحیه 
الف – عقدنکاح/ خارج لازم زوجه شرط نمود هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلّف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده زوج موظف است تا نصف دارائی موجود خود را که در ایام زناشوئی با او بدست آورده یا معادل آنرا طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید .
ب- ضمن عقد نکاح / عقد خارج لازم زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر داد که در موارد مشروحه زیر با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز از دادگاه پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه نماید
و نیز به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر داد تا در صورت بذل از طرف او قبول بذل نماید.
موارد مشروحه عبارتند از :
1- استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت 6 ماه به هر عنوان و عدم امکان الزام او به تادیه نفقه و همچنین در موردی که شوهر سایر حقوق واجب زن را به مدت 6 ماه وفا نکند و اجبار او به ایفاءهم ممکن نباشد .
2- سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید .
3- ابتلاء زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زناشوئی برای زوجه مخاطره آمیز باشد .
4- جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد .
5- عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانواده و حیثیت زوجه باشد.
6- محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات 5 سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت منجر به 5 سال بازداشت شودیا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به 5 سال یا بیشتر بازداشت شود و حکم مجازات درحال اجرا ء باشد .
7- ابتلاء زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل آورد وادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد .
8- زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند تشخیص ترک زندگی خانوادگی و تشخیص عذر موجه با دادگاه است و یا 6 ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت نماید .
9- محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب جرم و اجراء هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب جرمی که مغایر باحیثیت خانوادگی و شئون زوجه باشد تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی است با توجه به وضع و موقعیت زوجه و عرف و موازین دیگر با دادگاه است .
10- در صورتی که پس از گذشت 5 سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن و یا عوارض جسمی دیگر زوج صاحب فرزند نشود.
11- در صورتی که زوج مفقودالاثر شود و ظرف 6 ماه پس از مراجه زوجه به دادگاه پیدا نشود .
12- زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.
این نوع وکالت مقید به موارد مصرّحه در بندهای 12 گانه است در واقع وکالت زوجه مقید و منوط به تحقق شروط مورد اشاره می باشد و تنها در صورت تحقق و اثبات شرایط یاد شده است که زوجه حق طلاق خود را به وکالت از زوج دارد بدین ترتیب شوهر وکالت در طلاق را به طور منجز به زن خود میدهد و لذا لزوم رجوع به دادگاه به دو دلیل است :
الف- احراز و اثبات تحقق شرط ضمن عقد و وکالت زوجه
ب- احراز عدم امکان سازش طرفین و صدور گواهی عدم امکان سازش .

وکالت طلاق توافقی بدون وکیل  – وکالت طلاق زمان عقد – حق طلاق -در این خصوص هر گونه سئوالی دارید در قسمت پرسش و پاسخ سوال خود را بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده میشود .

سئوالاتی مانند وکالت طلاق قبل از عقد در سند ازدواج نوشته میشود یا باید در دفاتر اسناد رسمی برویم؟

وکالت طلاق – حق طلاق  با مهریه هست یا بدون مهریه ؟

وقتی وکالت طلاق داریم حضور مرد – زوج برای طلاق لازم هست ؟

وقتی وکالت طلاق داریم باید وکیل بگیریم؟

19 Comments

 1. مرسی از مطالب خوب و عالیتون

 2. با سلام و تشکر
  ایا میشه اون کاغذی که شرایط ضمن عقد نوشته شده را از اینترنت یافت؟؟ نیازه ببینمش

  ممنون

 3. سلام.میشه بدونم بعد از گرفتن جواب آزمایش اگه عقد ثبت نشه چه مدت آزمایش اعتبار داره و کی باطل میشه؟

 4. سلام ، من در عقدنامه در قسمت شروط قرار گذاشتم كه مغازه اي كه به نام پدرم هست رو به نام همسرم در بياورم ، حالا زندگيمون به مشكل خورده ، خانومم محرشو اجرا گذاشته ، حالا با وجود اينكه مغازه به نام من نيست ،آيا همسرم حق مصادره آن را دارد ؟
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • با سلام و احترام
   در قسمت شروط هست ربطی به مهریه ندارد اما می تواند از دادگاه درخواست محقق شدن شرط را نماید طبق شرطی که زمان عقد شما امضاء کرده اید .

 5. سلام
  میخواستم بدونم اگه مرد قبلا ازدواج کرده باشه خود دختر بدونه اما مشکلی با این موضوع نداشته باشه و نخواد پدرش بدونه عایا محضر قبول میکنه که عقد را اجرا کنه بدون در. جریان گذاشتن خانواده (مادر. دختر خبر دارد )

  • با سلام و احترام
   ولی زوجه چون باید رضایت به عقد و ازدواج دهد و باید از تمامی مسایل این عقد اطلاع داشته باشد بنابراین دانستن این موضوع لازمه اما ممکنه دفتری بدون اطلاع دادن به پدر عروس این عقد را ثبت کنند که بعدا ممکنه متهم به تبانی با زوج شود

 6. با سلام و احترام
  ایا اگه بندی از شروط 12 گانه به مضا زوجین برسد اما بعد از مدتی زوجین به توافق برسن که بندی از شروط را کنس کنند امکان کنسل کردن ان شرط وجود دارد؟اگه دارد ایا فقط رضایت زوجه کافیست یا خانواده زوجه باید در جریان باشن؟مخصوصا رضایت پدر زوجه؟

  • با سلام و احترام
   رضایت زوجه کافیست و از طریق اقرارنامه در دفاتر اسناد رسمی می توانید آنرا بی اعتبار کنید

   • با سلام و احترام مجدد
    متاسفانه خیلی از دفاتر به بهانه های واهی همکاری لازم را انجام نمیدهند.میتونم خواهش کنم راهنمایی بیشتر بفرمایید در این خصوص؟

 7. سلام. میخواستم بدونم برای مهریه اگر 3 دانگ خانه ای که زوج در اینده خریداری می کند باشد درسته یا باید حتما سند ملک باشد؟

  • با سلام و احترام
   بعنوان مهریه نوشته نمی شود چون ملکی وجود ندارد اما به عنوان شرط می توان نوشت .

 8. سلام وقتتون بخیر.
  پدر من برای شرط ضمن عقد عنوان کردند که از تاریخ جاری شدن عقد تا آخر عمر هر مالی که همسرم به دست میاره باید باید 50% اون به نام من بشه. اما هنگام عقد آقای دفتر دار گفتن که این شرطو من نمیتونم وارد عقدنامه کنم چون تابحال همچین چیزی نشنیدم. و پدر من هم کوتاه اومدن و عقد جاری شد. خواستم بدونم آیا با وجود اینکه بین دو خانواده بر سر این شرط توافق صورت گرفته بود، آیا اون آقا این حق رو داشتن که شرط رو وارد عقدنامه نکنن؟ و اینکه الان که 1سال از ازدواج من گذشته آیا میتونم برم جای دیگه و این شرط رو رسمی کنم؟

  • مدیر سایت

   با سلام و ا حترام
   این شرط شرطی کلی و مبهم هست که معمولا دفاتر ازدواج آنرا نمی نویسند و پیشنهاد می دهند در دفاتر اسناد رسمی ثبت نمایند که آنجا هم بعضی دفاتر اسناد رسمی انجام نمی دهند .
   در کل در خصوص این شرط چند نکته لازم است بیان شود :
   1- این شرط آنقدر کلی هست که شامل هر گونه مالی که زوج می خواهد تصاحب کند میشود بطور مثال گوشی موبایل و یا تبلت و یا لپتاب و حتی دوچرخه و کلا مواردی که اصلا به چشم نمی آید مال قابل توجهی میشود حدود 10 میلیون میشود و یا حتی ساعت مچی و…
   2- بعد از عقد هم میتوانید از طریق اقرارنامه این شرط را در دفاتر اسناد رسمی که انجام می دهند این شرط را بنویسید .
   3- کلا این شرط در زندگی مشترک اصطلاحا دو دو تا چهار تایی بوجود می آورد حتما می دانید زندگی مشترک دارای قهر و آشتی زیادی هست این شرط باعث می شود چیزی را که زوج برای خود میخرد فاکتورش را بنام خودش نزند و یا بنام شخص دیگری بزند و…..

 9. باسلام. پسری هستم 37ساله،مدت 5سال است که خواهان ازدواج با دختری30ساله هستم و پس ازخواستگاریهای متوالی با جواب منفی پدر بزرگ (پدرمادر) مواجه شده ام و مادر ایشان نیز بدون موافقت پدر بزرگ ایشان رضایت نمیدهند، لازم به ذکر است پدر دختر و پدربزرگ (پدر پدر) در قید حیات نیستند. میخواستم ببینم در صورت مراجعه به آن دفترخانه محترم عقد ما انجام میشود یا نه؟ با تشکر

  • مدیر سایت

   با سلام و احترام
   در صورت فوت پدر و فوت جد پدری دیگر نیازی به امضاء شخصی بعنوان ولی نیست بنابراین دفاتر ازدواج انجام می دهند /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *