پرسش و پاسخ

سئوال:با سلام  آیا دفتر خانه شما مبلغی بابت اینکه سکه 1000 تا باشه یا مثلاً بخواهیم شرط ادامه تحصیل اضافه کنیم مبلغ اضافه تری میگیره؟چون بعضی دفترخانه ها می گن سکه بالا باشه مالیات بهش میخوره؟

جواب:1-این  دفترخانه هیچگونه مبلغ اضافه تری برای تعداد سکه و یا نوشتن شرط اضافه نمی گیرد و فقط مبلغ 110 هزار تومان طبق تعرفه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را دریافت می کند . 2-تعداد سکه ربطی به موضوع مالیات ندارد.

سئوال:ببخشید واقعاً سال 1393 شما فقط 110 هزار تومان برای عقد میگیرید؟

جواب:بله در سال 1393 هم برای  ثبت عقد وعاقد و سفره عقد  کلاً 110 هزار تومان می باشد.

سئوال:سلام  من  وکالت طلاق میخوام موقع عقد چیکار کنم؟

جواب:برای اینکه وکالت طلاق بصورت تنظیمی در  دفتر اسناد رسمی باشد موقع ثبت ازدواج  می بایست با یکی از دفاتر اسناد رسمی  هماهنگی های لازم صورت گیرد در صورتی که زوجین قصد گرفتن وکالت طلاق همزمان با عقدشان و جزو شرایط ضمن عقد دارند که این  در سند نکاحیه نوشته میشود  قبلاً با دفتر رسمی ازدواج 218 تهران هماهنگی های لازم را انجام دهند .

سئوال:راسته میگن مهریه تا 110 تا میشه انداخت و بیشتر قانوناً نمیشه؟

جواب: برای انتخاب و ثبت مهریه هیچگونه محدودیتی  قانونی و سقفی  وجود ندارد .موضوع 110 سکه در موقع به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه در دادگاه و مراجع ذیصلاح است که زوجه در صورت اجرا گذاشتم مهریه تا 110 سکه ی آن ضمانت اجرایی دارد و بیشتر از 110 سکه بستگی به ملائت زوج (تمکن مالی ) زوج دارد.

سئوال:سایت شما در زمینه همسریابی هم فعالیت دارد؟

جواب:خیر این سایت رسمی دفتررسمی ازدواج 218 تهران می باشد و هیچگونه فعالیتی در خصوص همسریابی ندارد .

سئوال: سوالی نداشتم فقط میخوستم از سایت قشنگ و مطالب زیباتون تشکر کنم ؟

جواب:متشکر از بازدید شما و ارسال نظرتان  .

سئوال:پدر عروس فوت شده باید چیکار کنیم برای عقد  ؟

جواب:در صورت فوت پدر عروس جد پدری می بایست اجازه دهد در صورت فوت ایشان هم با ارائه  مدارک لازم و مثبته گواهی فوت ثبت عقد شما  انجام میگیرد.  .

(((با توجه به حجم بالای پرسش ها و پاسخ ها خواهشمند است برای لود شدن کامل صفحه کمی صبر نمایید)))

 

 

1,449 Comments

 1. سلام میخواستم بدونم اگر مهریه ای مثلا 600 سکه است ولی با توافقی که انجام شده عروس میخواد بعد از عقد قسمتی از مهریه رو ببخشه آیا امکانش هست که بدون اینکه خانواده دختر در جریان قرار گیرند این کار صورت بگیره ؟ی سوال دیگه هم داشتم میشه قبل از عقد در دفتر اسناد رسمی نوشته ای از عروس بگیریم که بعد از عقد موظف است مهریه اش رو ببخشه ؟ آیا از لحاظ قانونی امکان پذیر است؟

  • 1هر گونه کاهش در مهریه پس از عقد می بایست در دفاتر اسناد رسمی بصورت اقرار نامه بری الذمه یا وصول از طرف زوجه صورت پذیرد .
   2در زمان ثبت عقد تمامی مهریه به زوجین و پدر زوجه کاملاً توضیح داده میشود و هر دو طرف می بایست در جریان کار قرار گیرند .
   3 در خصوص گرفتن تعهد از زوجه هیچگونه ضمانت اجرایی برای اینگونه تعهدات نیست بنابراین توصیه میشود یا زمان عقد به توافق برسند و یا پس از عقد با اقرارنامه مهریه را کاهش دهند .

   • سلام تشکرو نماز روزه تون قبول حق یه سوال داشتم ازجناب بخشی آیا تلفنی هم ميشه از خانمی تقاضای صیغه کرد و حاج اقا در دفتر ازدواج از لحاظ قانونی صیغه محرومیت خوند یعنی یکی از ما حضور داشته باشه نبود خانم در محضر که شهرستان تشریف دارد مشکل ساز نیست لطفاپاسخ سوال رو بدید

    • با سلام و احترام
     مشخص بودن زوجه و زوج شرط صحت عقد است بنابراین اگر عاقد دو طرف را می شناسد و مطمئن است که آن شخص پشت تلفن خود زوجه است مشکلی ندارد .

   • با سلام :
    با خانومی اشنا شدم که ۸ ماه از همسرشون هست که جدا زندگی میکننو ،رابطه ای نداشتن ،اینکه سه ماه عدشون خیلی وقته که گذشته،.میتونیم به محض طلاق ،صیغه کنیم ؟یا نه؟ ،یا اینکه حتما باید از زمان طلاقشون سه ماه بگذره بازم؟؟

  • سلام.آیا نکاح موقت بدون ثبت در محضر ارزش قانونی دارد. آیا زوجه میتواند از طریق دادگاه نسبت به حق وحقوق خود شکایت کند

   • با سلام و احترام
    برگه صیغه نامه و یا دفترچه صیغه و یا شواهد و مدارکی دال بر این نکاح موقت داشته باشد می تواند از طریق دادگاه اقامه دعوی کند .

    • با سلام
     ضمن تشكر از سايت و راهنمايي بسيار جامعه شما و همكاران ارجمندتان
     سوالاتي براي بنده پيش امد
     اول شما فرموديد برگه صيغه نامه يا دفترچه صيغه ممكن است لطفا كمي در اين موارت توضيح بفرماييد؟كه اصولا چه مواردي هستند و تنها به زوجه داده مي شوند و يا نسخه ديگري هم موجود است يا خير؟
     دوم اينكه ايا عقد موقت ثبت محضري ميشود؟ درصورت فقدان اوراق صيغه نامه زوجين يا به هر دليل ثانويه امكان استعلام فردي و يا قضايي محفوظ است يا خير!؟
     با تشكر

     • با سلام و احترام
      صیغه نامه یا یک برگ هست و یا دفترچه ای و معمولا دفترخانه و یا عاقد شرعی بایگانی از آنها نگه داری نمی کند که بعدا به مراجعه کننده بدهد .
      این صیغه هایی که در جامعه انجام می شود ثبت محضری نمی شود یعنی زوجین نمی خواهند ثبت رسمی مانند عقد دایم شود چون باید آزمایش داده شود و در ثبت احوال گزارش عقد موقت مانند دایم ارسال شود تا قابلیت استعلام از ثبت احوال را داشته باشد فقط بصورت شرعی عقد موقت خوانده میشود و برگه یا دفترچه ای به زوجین داده می شود اگر مفقود گردد یا پاره شود المثنی یا رونوشتی ندارد .

     • ضمن سلام مجدد
      معذرت مي خواهم در اين صورت پس از اتمام عقد زوجه در خصوص دريافت مهريه چگونه مي تواند اقامه دعوا كند با اين توصيف حتي عقد خود را هم نميتواند اثبات نمايد!؟
      بسيار متشكرم از پاسخ گويي سريع و كامل شما
      با ارزوي بهترين ها براي شما و همكاران عزيزتان

     • با سلام و احترام
      معمولا در صیغه مهریه را کم کم پرداخت میکنند که به این مشکل دجار نشوند اما اگر مدت تمام شود و مهریه ای اخذ نشده باشد و مقدار مهریه آنقدر باشد که ارزش وکیل گرفتن و اقامه دعوا داشته باشد زوجه اقدام می کند .

     • با سلام. و تشکر از سایت خوب ومفیدتون.
      جوانی مجرد هستم که قصد ازدواج موقت با خانمی مطلقه و 30 ساله را دارم . و البته فقط به دلیل طول کشیدن راضی کردن خانواده ها و پاک بودن رابطه و همچنین قانونی بودن آن قصد این کار را داریم ( البته همین الانم محرمیم ولی صیغه نامه رو نیاز داریم که کسی گیر نده )
      چند سوال دارم که اگر جواب بدهید بسیار منت نهاده اید
      1. مدارک لازم برای عقد موقت چیست ؟
      2.آیا این عقد در شناسنامه ثبت میشود ؟ اگر میشود راهی دارد که نشود ؟
      3.آیا این صیغه نامه از نظر مراجع قانونی دارای رسمیت می باشد ؟
      4. مهر قوه قضاییه برای ارائه آن به هتل نیاز دارد ؟

      با تشکر فراوان.
      قبلا خسته نباشید.

     • برای عقد موقت یک قطعه عکس از زوجین و شناسنامه آنها کافیست .
      خیر این عقد های موقت در شناسنامه و یا ثبت احوال ثبت نمی شود .
      صیغه نامه ای که دارای مهر برجسته عاقد شرعی باشد در تمامی موارد معتبر است .
      مهر قوه قضاییه مهر رسمی دفتر ازدواج است که باید در سند رسمی درج شود اما صیغه نامه سند رسمی است و بنابراین مهر برجسته عاقد شرعی در تمامی هتل ها هواپیمایی راه آهن و کلانتری ها دارای اعتبار است .
      برای دریافت تلفن عاقد شرعی تماس بگیرید.

     • با سلام در صیغه موقت بعد از اتمام مدت صیغه مقدار مهریه تعیین شده باید پرداخت شود

     • با سلام و احترام
      مهریه مربوط به زوجه هست اگر ببخشند نیازی به پرداخت نیست در غیر اینصورت می بایست پرداخت شود

    • سلام خسته نباشید
     میخواستم بدونم امکانش هست آزمایش ازدواج رو تو شهر خودم انجام بدم ولی عقد محضریم شهر دیگه ای باشه؟

     • با سلام
      بله میتوانید
      دفتر ازدواج معمولا با دفاتر ازدواج اون شهری که آزمایش درش انجام شده مشورت میگیرد که جواب آزمایش ناقص نباشد .

  • سلام ممنون دقیقا سوال من رو پرسیدین
   ببخشید من خیلی داخل این قوانین نیستم. به شوهرم قول دادم که مهریم رو بهش ببخشم بدلایلی بین من و همسرم. شوهرم مرد منصف و خوبی هست
   من هم خیلی اعتقادی به این مهریه ندارم ضامن زندگیم رو امام رضا قرار دادم.
   آیا میشه بعد ازعروسی طوری که خونواده خودم متوجه نشن چون عقد ناممون دست خونواده من هست این کار رو انجام بدیم یا خیر؟؟؟
   بنظر شما مهریم رو ببخشم به شوهرم مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟؟؟
   سوال بعدیم اینه که پدر و مادر من اصرارشون بر اینه که سند عقدنامه دست خونواده دختر باید باشه چون پسر میتونه خیلی کارا باهاش انجام بده .بنظر شما این حرف به صلاح من هست؟ آیا باعث بی اعتمادی به همسرم نمیشه؟؟؟
   با تشکر لطفا جواب سوالاتمو بگید منتظرم

   • با سلام و‌احترام
    پیشنهاد میشود مقداری از مهریه باقی بگذارید با توجه به اینکه مواردی پیش امده که به محض کم کردن تعدادی زیادی از مهریه و یا صفر کردن آن زوج مبادرت به طلاق دادن زوجه نموده است در خصوص سند ازدواج کلا می‌توانید یک رونوشت از دفتر ازدواج خود درخواست کنید و با این رونوشت مانند سند ازدواج می‌توانید همه امور را انجام دهید

 2. سلام و خسته نباشید با تشکر از سایت خوبتون میخواستم بدونم برای روز عقد به جز پدر عروس به چندتا شاهد احتیاج داریم؟

  • برای ثبت عقد کلاً سه شاهد مرد بالای 18 سال با کارت ملی یا شناسنامه کافیست . اگر پدر عروس خانوم حضور دارند 2 شاهد کافیست.

   • سلام وتشکر از سایت شما
    هزینه ثبت صیقه نامه موقت به مدت مثلا ۶ماهه درسال ۹۵ چقد است؟
    با تشکر

    • با سلام و احترام
     هزینه و تعرفه خاصی از طرف سازمان ثبت اعلام نشده و معمولا بین 100 تا 200 تومان هزینه عقد موقت است و ربطی به مقدار زمان و مقدار مهریه اصلا ندارد .

 3. راستش من از خیلی جاها قیمت گرفتم ولی ارزونترین 250 بوده میخواستم بدونم شما که این مبلغ پایین رو میگیرین آیا مهر و شماره ثبت دفتر مربوط به تهران است ؟ مربوط به شهرستان نیست؟

  • دفتر رسمی ازدواج 218 تهران به نشانی تهران تهران نو خیابان بلال حبشی چهار راه حافظ پلاک 51 آماده خدمت رسانی به جوانان و مردم میباشد.
   هزینه ثبت عقد و عاقد هم کلاً 110.000 تومان میباشد .

   • باسلام خواستم بدونم اجازه پدر براي صيغه موقت يه دختر خانوم 47ساله نيازهست ياخير

    • با سلام و احترام
     در این خصوص بعضی از مراجع اجازه پدر را برای دختر رشیده بالای ۳۰ سال لازم نمی دانند بطور مثال آیت الله مکارم شیرازی

     • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم .ازدواج موقت دختری که باکره نیست و مقلد ایت الله هستش (چون یشون گفتن موردی نداره ) میتونه بدون اذن پدر ازدواج کنه . صیغه نامه دریافت کنه؟

     • با سلام و احترام
      برای دوشیزه بودن ملاک شناسنامه است اما بعضی از عاقد های شرعی ممکن است این موارد را انجام دهند باید پرس و جو کنید .
      دفترخانه ما انجام نمی دهد .

 4. هزینه هر دو سفره 110است؟

  • برای کمک به جوانان و زوج های جوان هزینه ثبت عقد و ازدواج در این دفترخانه فقط مبلغ 110.000 می باشد .

 5. سلام من مطلقه هستم و میخواستم بدونم در صورت اجرای عقد مجددم در محضر شما امکان تعویض شناسنامه دارم؟ و اینکه چون روز عقد مهمان هم حضور دارد نمی خواهیم کسی از ازدواج سابقم باخبر شود برای حفظ ابرو. البته آقای داماد این را می خواهد. ایا امکانش هست؟

  • ازدواج دوم در صورتی که در دفتر رسمی ازدواج ثبت شود و در شناسنامه ها نوشته شود شما می توانید با مراجعه به اداره ثبت احوال نسبت به تعویض شناسنامه اقدام نمایید و فقط آخرین همسر در شناسنامه توسط ثبت احوال چاپ می شود در خصوص ازدواج اول شما در صورتی که داماد مطلع باشد کافیست .

   • خیلی ممنون که انقدر زود جواب دادین انشالله جهت انجام مراسم خدمتتون میرسیم و امیدوارم کلام شما در انعقاد عقد منجر به ازدواجی با با آینده ی زیبا شود.

 6. سلام
  مهریه اگر ملک بخواهیم باشه یعنی غیر منقول باشه ولی الان داماد همچین ملکی رو نداره چیکار کنیم مهریه رو خئنه قرار بدیم ؟ لطفاً راهنمایی کنید .

  • با سلام و احترام
   اگر مهریه و صداقیه رو بخواهید ملکی قرار دهید می بایست از طریق دفاتر اسناد رسمی کشور بنام زوجه قطعی انتقال یابد و صفحه آخر قباله ازدواج هم مربوط به همین امر می باشد یعنی سردفتر اسناد رسمی و دفتر یار صفحه آخر قباله رو مهر امضاء می کنند و در حقیق مهریه نقدا دریافت گردیده است اما همه اینها در صورتی است که ملکی موجود باشد و برای انتقال آن ملک در دفاتر اسناد رسمی می بایست استعلام از ثبت/ دارایی / شهرداری و دیگر مراجع ذیصلاح گرفته شود بنابراین هماهنگی و زمان کافی را می طلبد اما اگر بخواهید بصورت شرط ضمن عقد قرار دهید می توانید قرار دهید که هر زمان زوج ملک مسکونی یا تجاری خریداری نمود یا مالک گردید از تاریخ عقد الی مثلا 20 سال یا 40 سال می بایست مثلاً سه دانگ آنرا در دفاتر اسناد رسمی بنام زوجه بصورت قطعی انتقال نماید . همه این موارد در صورت توافق زوجین و خانواده های محترمشان می باشد .

 7. هزىنه ى صىغه ى موقت چقدره ؟؟
  و اينکه من پدرم از مادرم جدا شده و خبرى ازشون ندارىم نمىدونىم کجاست فرارىه جد پدرى هم ندارم براى صىغه باىد چىکار کنم؟؟؟
  خىلى ممنون

  • صیغه موقت هزینه ی مشخصی ندارد یعنی تعرفه ی خاصی از طرف سازمان ثبت برای صیغه هایی که در شناسنامه ها ثبت نمی شود و فقط برگه صیغه نامه داده می شود مشخص نشده و بنابراین مبالغ مختلف است از 70 هزار تومن صیغه موقت انجام می گیرد تا 200 هزار تومن در خصوص اجازه پدر کلا در عقد دائم یا موقت برای دختر باکره شرط است البته بعضی از مراجع اگر دختر باکره بالای 30 سال باشد اجازه پدر رو شرط نمی دانند مانند آیت الله مکارم شیرازی لینک پاسخ داده شده در خصوص همین سوال در وب سایت معظم له http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=77102

   • سلام و خسته نباشید. از سایت خوبتون ممنون. من یه سوال داشتم. اگه موقع عقدنامه گم شده باشه و یا مفقود شده باشه باید چیکار کرد؟ ایا طلاق انجام میگیره یا تا عقد نامه نباشه امکانپذیر نیست!

    • با سلام و احترام
     دفتر ازدواج مربوطه برای شما رونوشت صادر می کند .

  • با سلام وعرض احترام
   ازحضورتون یک سوال داشتم در خصوص اینکه آیا سند ازدواج هر شخص باید توسط خودش نگهداری شود یا دست خانواده عروس باشد لطفأ با ذکر علت و قانونی پاسخ دهید . با تشکر

   • با سلام و احترام
    سند بایدنزد ذینفعان یا همان زوجین باشد ولی عرفا نزد خانواده عروس است شما می توانید رونوشت بگیرید از دفتر ازدواجتان

 8. با سلام و خسته نباشین.من با خانمی اشنا شدم و میخوام با هم صیغه کنیم و میخوایم برگ صیغه نامه هم داشته باشیم برای سفر و جاهای دیگه شما این کارو میکنین؟و اگر نه کجا باید بکنم؟

  • با سلام و احترام
   برای دریافت صیغه نامه و اجرای صیغه موقت توسط عاقد شرعی می بایست به دفترخانه هایی نزدیک محل زندگی خودتتان مراجعه کنید و یا از طریق اینترنت تلفنی هماهنگی های لازم رو انجام بدید .
   سایت سازمان ثبت که نشانی دفترهای ازدواج و تلفن انها در آن قرار دارد در صفحه اول همین سایت قرار داده شده است

  • سلام.من و شوهرم دو ماه و نیم از هم جداشدیم والان میخوایم دوباره اشتی کنیم و عقد کنیم.میخواستم بدونم مدارک چی میخواد و کجا باید بریم؟!ممنون.

   • با سلام و احترام
    اگر عده شما که سه ماه است تمام نشده سریعا به دفتر طلاق که طلاق را خوانده است مراجعه نمایید تا رجوع شما ثبت شود در غیر اینصورت مانند عقد جدید و مراحل آزمایشات و مراحل کامل عقد جدید را دارد

 9. سلام
  درخصوص ازدواج موقت کیس مطلقه و مومن جهت معرفی وجود دارد

 10. باسلام و عرض ادب.
  به هركدام از آزمايشگاههايي كه درليست قرار دارند مراجعه كنيم مورد قبول شما هست؟؟
  هزينه در سال 94 هنوز هم همان 110 تومان است؟؟ باتشكر

  • مدیر سایت

   با سلام و احترام
   تمامی آزمایشگاهای دولتی که مخصوص آزمایش ازدواج هستند و در لیست آمده مورد تایید می باشد .
   هزینه ثبت عقد و اجرای عقد همراه با سفره عقد و اتاق عقد در سال 1394 همان مبلغ 110.000 تومان می باشد .
   با آرزوی خوشبختی

 11. باسلام
  ایا حاج اقا منزل هم برای خواندن عقد تشریف می اوردند؟هزینه هم لطفا ذکر شود
  با تشکر

  • مدیر سایت

   با سلام و احترام
   هزينه اجراي عقد و ثبت عقد در منزل 110 هزار تومان مي باشد اياب و ذهاب عاقد با شما مي باشد اگر هم آ‍‍ژانس گرفته شود براي عاقد فقط مبلغ آژانس به 110 اضافه مي شود.

 12. سلام
  لطفا مدارك براي ازدواج موقت رو بفرماييد
  و آيا اگر مرد متاهل باشد براي ازدواج موقت به لحاظ ثبتي مشكلي نيست؟
  دفتر خانه شما صيغه موقت مي خوانند؟

  • با سلام و احترام
   دفترخانه 218 دفترچه ی صیغه موقت که عرف شده صادر نمی کند .
   برای ازدواج موقت که بعضی عاقد های شرعی انجام می دهند دفترچه ای به شما داده می شود که دارای عکس زوجین می باشد و مورد قبول مراجع انتظامی و هتل ها می باشد که در خصوص مراحل و ثبت این عقد موقت که عاقدهای شرعی انجام می دهند هیچگونه اطلاعی به ثبت احوال اعلام نمی شود و جزو سوابق شناسنامه شما نمی باشد و در شناسنامه افراد هم ثبت نمی گردد.
   در خصوص اینکه متاهل هستید اگر زن اول شما متوجه این عقد گردد می توانید از طریق مراجع قضایی هم در خواست طلاق کند از دادگاه چون بدون اجازه صورت گرفته و هم طلب مهریه کند.

 13. از پاسخ شما سپاسگذارم
  پس براي صيغه موقت در دفاتر هـيچ كاري انجام نمي شود و بايد به عاقد شرعي مراجعه كرد؟؟
  ممنونم

  • با سلام و احترام
   بعضی دفاتر عاقد شرغی دارند و یا کارمند دفترخانه صیغه موقت را انجام میدهد .

 14. با عرض سلام
  پس طبق جوابي که راجب به نخواستن اذن پدر براي دختر بالاي سي سال بنا به فتواي ايت الله مکارم شيرازي داديد، ،يعني دفاتر صيغه بايد طبق اين فتوا عمل کنند و دختران بالاي سي سال رشيده را صيغه کنند؟براي ازدواج دائم اينگونه دختران بدون اذن پدر از لحاظ قانوني و ازدواج دائم چگونه است؟خواهش ميکنم زود پاسخ دهيد به پاسختون نياز دارم

  • با سلام
   همانطور که بیان کردید این یک فتوا از طرف مرجع محترم می باشد بنابراین عاقد شرعی که صیغه موقت می خواند و زوجین که مرجع تقلید دارند می بایست طبق مراجع خود عمل کنند .
   دفاتر رسمی ازدواج طبق قانون عمل می نمایند بنابراین در صورت وجود پدر و زنده بودن ایشان امضاء ایشان لازم است مگر اینکه زوجین حکم صدور اجازه پدر از دادگاه را داشته باشند .

 15. بسيار بسياااااار ممنونم

 16. با سلام، اگر دختر مجردي باكره نباشد براي ازدواج نياز به اذن پدر نيست،حال سوال بنده اينست كه اين دختر اگر قصد ازدواج موقت داشته باشد آيا حتما بايد از پزشكي قانوني گواهي عدم بكر را همراه داشته باشد؟آيا گواهي متخصصان زنان ميتواند جايگزين گواهي پزشكي قانوني باشد؟ آيا اين مدرك مورد قبول مراجع انتظامي و قضايي است؟

  • ملاک به باکره بودن یا نبودن دختر برای سردفتر شناسنامه است .
   در مورد اینکه اگر دختر باکره باشد یا نباشد (سابقه ازدواج برای سردفتر مهم است که شخص سابقه ازدواج دارد یا خیر؟ اذن و اجازه پدر در صورت حضور برای عقد دائم و موقت لازم است خواه باکره باشد یا نباشد البته بعضی از عاقدهای شرعی طبق نظر مرجع محترم مکارم شیرازی برای دختر رشیذه باکره حدود 30 سال سن اجازه پدر لازم نیست

 17. با سلام. ایا برای ازدواج موقت نیاز به شاهد هم هست؟

 18. بدون گرفتن رضایت زن اول و حکم دادگاه برای ازدواج جدید مردان راه قانونی دیگری وجودندارد.

  • برای ثبت رسمی ازدواج موقت نیاز به شاهد هست؟اگر هست چندنفر شاهد نیاز دارد؟

   • با سلام
    اگر منظور شما ثبت رسمی ازدواج موقت در دفتر و شناسنامه ها و صدور سند نکاحیه هست ابتدا می بایست آزمایش ازدواج انجام شود و سپس ثبت رسمی با 3 شاهد انجام گیرد.
    اگر منظور شما ازدواح موقتی است که عرفا بین افراد جامعه هست آزمایش ازدواج نیار ندارد در شناسنامه ها وارد نمی شود و سند نکاحیه هم صادر نمی شود .
    در ازدواج موقت نیازی به شاهد نیست و در برگه و یا دفترچه ای که عاقد شرعی شخصا چاپ کرده اطلاعات زوجین نوشته می شود .

 19. كسي كه براى بار دوم بخواد ازدواج كنه تو سند ازدواج جديدش جايي كه نوشته ميشه سابقه ازدواج مجدد دارد ، مشخصات همسر قبلي هم نوشته ميشه؟

  • با سلام و احترام
   در دفتر مربوطه و سند نکاحیه بجای دوشیزه کلمه (بانو) نوشته می شود در شناسنامه ها هم واقعه ازدواج ثبت می گردد البته می توانید پس از عقد از طریق ثبت احوال درخواست تعویض شناسنامه دهید که نام همسر قبلی را حذف کنند و مشخصات همسر جدید بجای دستنویس بودن چاپ می شود

 20. با سلام
  آیا امکان ثبت ازدواج دایم بدون ثبت در شناسنامه هست?
  به این شکل که مثلا ازدواج در محضر بصورت رسمی ثبت بشه و ۶ ماه بعد در شناسنامه هم ثبت بشه در واقع در دو تاریخ مختلف
  ممنون

  • با سلام
   به محض ثبت عقد و وقوع عقد اطلاعات در شناسنامه های زوجین ثبت می شود و از طریق سامانه به صورت آنلاین به ثبت احوال فرستاده می شود .
   بنابراین به هیچ عوان امکان ثبت با دو تاریخ و یا اینکه چند روز بعد در شناسنامه ها ثبت شود امکان پذیر نمی باشد .

 21. سلام وا رزوی توفیقات روز افزون میخواستم بپرسم شما خانم مومنه و با ابرو برای ازدواج موقت معرفی نمیکنید؟

 22. با سلام آیا ازدواج موقت قابل ‍پیگیری و استعلام است ؟ یعنی میتوان برای شخصی استعلام گرفت که قبلا ازدواج موقت داشته یا نه ؟

  • با سلام و احترام
   ازدواج موقتی که عرفا بین افراد انجام می شود در شناسنامه ها ثبت نمی شود و در سوابق شناسنامه ای فرد ثبت نمی شود
   اگر بخواهند ازدواج موقت بصورت رسمی در شناسنامه ها ثبت شود و سند نکاحیه برای آن صادر شود جزو سوابق فرد می شود .

 23. در صورت ازدواج موقت آیا مدرکی دال بر محرمیت به زوجین داده میشود ؟ این مدرک آیا پس از منقضی شدن قابل \یگیری و استعلام است یا خیر ؟

  • بله برگه ای یا دفترچه ای که معمولا عاقد شرعی چاپ کرده است به زوجین داده می شود معمولا پس از انقضاء مدت آن از بین می رود و سابقه آن ازدواج موقت همان دفترچای بوده است که صادر شده است .

 24. سلام وقتتون بخیر,ببخشید یه سوال از خدمتتون داشتم,ایا امکان این هست ازدواجی در ثبت احوال ثبت نشده باشه ولی در ثبت اسناد ثبت شده باشه؟چون استعلام از ثبت احوال میگه اقا مجرده ولی تو شناسنامشون ازدواجی ثبت شده و ایشون میگن صوری بوده بنا به دلایلی,من چه جوری میتونم اطمینان حاصل کنم ازداج صوری بوده؟باتوجه به اینکه ازدواج سال۸۹بوده و برای وام ازدواج هم اقدام شده,با سپاس فراوان از صبر و حوصلتون

  • با سلام و احترام
   هیچ ثبت ازدواجی بصورت صوری انجام نمی گیرد اگر وام ازدواج دریافت کرده حتما ثبت رسمی شده و سند نکاحیه دریافت کرده چرا که صندوق مهر امام رضا و بانک مربوطه بدون سند نکاحیه معتبر وام ازدواج پرداخت نمی کنند ..
   شما می بایست شناسنامه شخص رو ببینید یا به یک دفترخانه ازدواج نشان دهید اگر دارای مهر برجسته و شماره دفترخانه و شماره ثبت بود مشخص است کدام دفترخانه بوده و به چه شماره ثبتی و چه تاریخی است اگر بدون مهر برجسته بود هر کس می تواند در شناسنامه غیر قانونی با خودکار یا روان نویس اطلاعتی را وارد نماید اما مهر برجسته مخصوص دفاتر ازدواج است .و اینکه دفاتر ازدواج هر ماه به ثبت احوال آمار می فرستند امکان ندارد ثبتی انجام شود و همه مراحل آن امضاء در سند نکاحیه و دفتر انجام شود و به اطلاع ثبت احوال در آخر ماه نرسد بنابراین می باست به بک دفترخانه شناسنامه را نشان دهید و کمک بگیرید

   • رضا صالحی

    در خصوص سوال بازدیدکننده محترم و پاسخ حضرتعالی یک سوال داشتم:
    به نظر شما در سال 81 که هنوز کلیه امور به صورت دستی انجام میگرفت و در همین سال یک ازدواج واقع شده. اما نه در محل صدور شناسنامه زن و مرد. بلکه در شهر دیگه ای این ازدواج صورت گرفته.
    آیا امکان این وجود نداشت که اعلامیه ازدواج به ثبت احوال شهر زن یا مرد نرسیده باشه یا با خطای غیر عمد انشانی اصلا در اسناد سجلی طرفین در اداره ثبت محل صدور شناسنامه هاشون درج نشده باشه ؟

    • مدیر سایت

     با سلام و احترام
     دفاتر ازدواج اعلامیه های ازدواج خود را هر ماه یکبار به ثبت احوال ارسال می کنند که شماره های ترتیب آنها نشان از آن دارد که ازدواجی از قلم نیافتاده است و این آمار و ثبت اطلاعات هم در شناسنامه ها و دفتر ازدواج مربوطه و هم در سیستم ثبت احوال وجو دارد .

     • سلام
      من و همسرم ازدواج موقت شده ایم در یکی از دفاتر ثبت ازدواج
      در دفترچه ازدواج موقتمان شماره ترتیب نوشته نشده
      اشکالی نداره؟

     • با سلام و احترام
      ازدواج های موقت یا اصطلاحا صیغه در جایی ثبت نمی شود که شماره ترتیب داشته باشد فقط همان صیغه نامه صادر می شود

 25. با سلام
  میخواستم بدونم وقتی صیغه ۹۹ساله خونده شود داخل شناسنامه نوشته میشود یانه
  بعش من تا اطلاعت قوی ندارم اگر توضیح کامل بدید ممنون میشم

  • با سلام و احترام
   صیغه یا عقد موقتی که در جامعه امروز انجام میشود و معروف به صیغه است نه در شناسنامه ثبت می شود و نه ثبت احوال اطلاعی از آن دارد و نه در سوابق شما درج می گردد.مدت آن هم محدودیتی ندارد .
   در خصوص صیغه 99 ساله اگر منظور شما این مورد است نه در شناسنامه ثبت می شود و نه ثبت احوال از آن اطلاعی دارند .
   اما اگر بصورت قانونی و ثبتی بخواهید صیغه انجام گردد هم در شناسنامه ثبت میشود هم سند نکاحیه (همانند عقد دائم) برای آن صادر می شود و هم آمار آن به ثبت احوال ارسال می گردد و جزو سوابق شما می شود .

 26. سلام حاج اقا سوالم این بود ک اگه ازدواج موقتمونو تو‌دفتری ثبت کنیم فقط اسنادش داخل همون دفتره یا در سیستم کامپیوتری ثبت میشه؟ اگه ثبت میشه میتونم ثبت کامپیوتری نکنیم؟

  • با سلام و احترام
   اگر دفترثبتی که به امضاا شما رسیده استپ توسط دادگاه پلمپ شده و برای شما سند نکاحیه (همانند عقد دائم )صادر شده و در شناسنامه هایتان مشخصات همسر درج شده در این صورت آمار آن به ثبت احوال ارسال می گردد .
   اما اگر دفتر معمولی به امضا رسیده و سند نکاحیه (همانند عقد دائم) را امضا نکرده اید و شناسنامه هایتان در قسمت همسر سفید است بنابراین بصورت رسمی و ثبتی عقد موقت شما ثبت نگردیده است و فقط یه کاغذ یا دفترچه صیغه به شما داده شده است .

 27. ینی اصلا تو سیستم کامپیوتری ثبت نمیشه؟ چون شغل بنده خاص هستش؟ باید برا هر گونه عقد یا صیغه در جریان باشن .پس فقط در خوده دفترخانه اطلاعاتش باقی میمونه؟ مرسی از تون

  • منظورم صیغه نامه هستش ک در سیستم کلی دفتر خانها ثبت میشه؟ ینی از شغل من استعلام بگیرن متوجه میشن؟

   • با سلام و احترام
    معمولا عقد موقتی که عرفا در جامعه اتفاق میافته و توسط عاقد شرعی و یا بعضی از دفاتر ازدواج انجام میشه بایگانی آن فقط همان برگه یا دفترچه صیعه نامه است که به زوجین تحویل می گردد.

  • با سلام و احترام
   صیغه و عقد های موقتی که عرفا در جامعه انجام میشه جزو سوابق شما در ثبت احوال درج نمی شود .

   • سلام
    ببخشید من یه دختر غیر باکره رو بدون اجازه پدرش صیغه کردم از نظر دادگاه اعتبار داره؟

    • با سلام و احترام
     پدر زوجه اگر قصد بهم زدن عقد را دارد چون بدون اجازه ی او انجام شده است می تواند عقد را باطل کند

 28. مرسی از راهنماییاتون حاج اقا.تشکر فراوان.دفتر شما عقد موقت انجام میدن؟ با تشکر

 29. با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا ارائه دفترچه عکس دار صیغه موقت برای هتل ها و مراکز انتظامی سندیت دارد؟ متشکرم

  • با سلام و احترام
   دفترچه و یا برگه صیغه نامه که عکسدار و دارای مهر برجسته عاقد شرعی می باشد برای هتل ها و کلانتری ها معتبر است.

 30. سلام.یه سوال داشتم ،من پدرم فوت شده، بعداز چهلمش قراره عقد کنم که میشه چندروز دیگه.گواهیه فوتش هم گم شده آیا محضر شناسنامه رو که مهر فوت خورده رو قبول میکنه؟ یا حتما باید گواهیه فوت باشه؟؟

  • با سلام و احترام
   با توجه به سامانه جدید که دفاتر رسمی ازدواج بصورت آنلاین به ثبت احوال متصل می باشند با وارد نمودن کدملی و تاریخ تولد در قید حیات بودن یا فوت شخص را نشان می دهد بنابراین شناسنامه پانچ شده پدر که فوت شده و صفحه آخرش ممهور به مهر ثبت احوال و دارای تاریخ و شماره وفات می باشد کافی است .
   در ضمن برای گرفتن گواهی فوت اداره ثبت احوال منطقه همان لحظه گواهی فوت را صادر می کند

 31. با سلام. من سال 94 عقد كردم. آقاي عاقد توي صفحه ثبت مشخصات همسر در شناسنامه م، فقط امضا كردن و مُهري نزدن. ميخواستم بدونم اين موضوع مشكلي نداره؟لازم نيست واسه زدن مُهر، دوباره مرجعه كنم؟با تشكر

  • با سلام و احترام
   اعتبارثبت عقد در شناسنامه ها به مهر پرسی می باشد اگر واقعا احساس می کنید اثری از مهر نیست حتما به دفتر ازدواجتان مراجعه نمایید.

   • با سلام ايا قبل از عقد ميتونم سندي رو مبني بر بخشيدن مهريه تهيه كنم؟ و اگر ميتونم اين كارو بكنم چه شرايطي داره

 32. سلام،آیا صیغه موقت به مدت طولانی هست
  صیغه موقتی که حکم عقد دائم داشته باشه
  صیغه 99 ساله،

  • با سلام و احترام صیغه برای هر مدت زمانی که تعیین کنید امکان دارد اما اینکه مثل عقد دائم نفقه داشته باشد و یا ارث ببرد زوجه از زوج می بایست شرط شود این دو مورد در صیغه نامه در غیر اینصورت فقط صیغه موقت است و فقط یک مهریه دارد و یک زمان

   • در عقد موقت یا همون صیغه زن و شوهر از هم ارث نمیبرن حتی اگه شرط شده باشه.ضمنا عقد موقت حتی 999ساله هم باشه مرد هروقت بخواد میتونه با بذل مدت بهش خاتمه بده و نمیشه گفت حکم ازدواج دائم رو داره

 33. باسلام واحترام .من حدود یک سال پیش صیغه ام با فردی تموم شده حالا که میخوام ازدواج کنم میگه به دادگاه میرم ومیگم تو اون زمان ازم دزدی کردی در حآیکه دفترچه صیغه را از بین بردیم ایا دادگاه میتواند از دفتر خانه سوابق تاریخ صیغه ام را در بیاورد یا خود فرد میتواند این کار رابکند در دفترخانه فقط یک دفتر اسم وفامیلمون امضا شده

  • با سلام و احترام
   معمولا کسانی که صیغه می کنند فقط یک صیغه نامه بعنوان بایگانی هست و هیچ جایی ثبت نمی شود و قابل استعلام نیست مطلب دیگر بدون دلیل کسی نمی تواند ادعای دزدی کند احتمالا برای ترساندن شما باشد که این ادعا را الان بیان می کنند دقت کنید مهم این است که دلایل کافی برای اثبات دزدی داشته باشد نه اینکه بحث صیغه شدن را بیان کند .

 34. سلام
  میخاستم بدونم اگه دفتر قباله گم شده باشه چجوری میشه وام ازدواج گرفت؟المثنی داره دفتر قباله؟

  • با سلام و احترام
   در صورت مفقودی سند نکاحیه برای زوجین رونوشت که یک برگ هست صادر می گردد.

 35. با سلام..قربان یه سوال از خدمتتون دارم اگه کامل جواب بدید ممنون میشم..اگر خانومی به عقد موقت یه ساله شخصی در اومده باشه و دفترچه هم داشته باشن..و4 ماه از مدت عقدشون گذشته باشه و اقا به دلایلی خانوم رو اذیت کنه و خانوم تصمیم جدایی داشته باشه و اقا حاضر به جدایی و طلاق اون نباشه..چه کاری از دست خانوم بر میاد که صیغه باطل شه..ناگفته نماند دفترچه هم دست آقا باشد..ممنون.میشم گره گشا باشید با راهنماییتون..

  • با سلام و احترام
   در خصوص عقد موقت همانطور که میدانید طلاقی مانند عقد دائم صورت نمی گیرد بلکه بذل مدت از طرف زوج و دریافت یا بذل مهریه از طرف زوجه انجام میشود . در خصوص مورد شما معمولا صیغه نامه هایی که از طرف عاقد های شرعی صادر میشه یک بند در آن نوشته شده که زوج به زوجه وکالت داد تا مدت باقیمانده را از طرف زوج ببخشد یا بذل نماید یعنی شما می توانید به عاقد شرعی که عقد شما را انجام داده مراجعه نمایید و آنجا مدت باقیمانده را از طرف زوج ببخشید و مهریه را هم ببخشید و کلا خود را از عقد موقت آن شخص خارج نمایید فقط لازم بذکر است که حتما آن عاقد شرعی در برگه ای یا مدرکی که دارای همان مهر برجسته ای که روز عقد موقت به برگه شما زده این برگه را هم ممهور به مهر برجسته نماید .

 36. شما راهكاري براي زیاد کردن مهریه بعد از عقد ندارین

  • با سلام و احترام
   سندی یا اقرارنامه ای نسبت به افزایش مهریه نمی توانید در دفاتر اسناد رسمی ثبت نمایید. مگر اینکه یک سند ذمه (بدهی) در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردید یعنی زوج اینقدر مبلغ به زوجه بدهکار می باشد که هزینه آن سند و خرج محضرش بستگی به مبلغ شما دارد ولی در این سند نامی از مهریه یا افزایش اشاره نمیشود. .

 37. با سلام خدمت شما بزرگوار,,بدونه داشتن شناسنامه خودم میتونم تو محضر عقد دایم کنم؟ چون برای گرفتن المثنی یکماه طول میکشه من با توجه به شرایط بحرانیم زمان ندارم که یکماه بمونم باید سریع عقد بشم,,,,لطفا راهنماییم کنید,,فقط کارت ملی در دسترس دارم

  • با سلام و احترام
   معمولاً دراین شرایط که شناسنامه زوجین ندارند نامه ای از طرف دفترخانه به ثبت احوال فرستاده میشه و در آن نامه درخواست گواهی سجلی عکسدار از آن اداره میشود و با آن گواهی امکان ثبت عقد دایم وجود دارد معمولا هم همان روز صادر می کنند .

 38. سلام. من یه سوال خیلی مهم داشتم که هیچکس جوابش رو نمیدونه.اینکه من و نامزدم قراره که شهرستان عقد کنیم. و هر دومون تهران هستیم تا روز عقد. و امکان رفتن به شهرستان و گرفتن معرفی نامه برای آزمایش قبل از ازدواج رو نداریم. حال سوال من این هست که ایا امکانش هست ما از دفترخونه تهران معرفی نامه بگیریم و ازمایش رو انجام بدیم و بعدا همونو ببریم یه محضر دیکه تو شهرستان؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • با سلام و احترام
   جواب آزمایش که در آزمایشگاه ها ی ازدواج معتبر دولتی انجام پذیرد در تمامی کشور دارای اعتبار است .

 39. با سلام و تشکر از کمک شما به جوانان
  میخواستم بدونم شما برای انجام عقد به تالار هم می آیید؟ و در این صورت هزینه چطور میشود؟
  با تشکر

  • با سلام و احترام
   کل هزینه شما برای عقد در تالار یا باغ و منزل مبلغ 200 هزار تومان می باشد .
   هیچگونه هزینه اضافه تری بابت آژانس یا عاقد و… از شما دریافت نمی شود .

 40. با سلام.بنده میخوام با خانومی ازدواج موقت کنم که جای ثبت نشه.ایا شما عاقد شرعی میشناسید که معرفی کنید؟ویه سوال دیگه اختلاف سنی در عقد موقت مشکلی نداره؟

  • با سلام و احترام
   عقد های موقتی که در حال حاضر در جامعه اتفاق می افتد در هیچ جایی ثبت نمی شود نه در ثبت احوال و نه در شناسنامه ها و جزو سوابق شما نمی شود اختلاف سن هیچ مشکلی ندارد .
   برای انجام عقد موقت بعضی دفاتر انجام می دهند باید جستجو نمایید دفترخانه 218 عقد دایم انجام می دهند و با عاقد شرعی همکاری ندارد .

 41. سلام من قراره ازدواج کنم هنوز کارت ملی نگرفتم شناسنامه هم عکس دار نکرده بودم الآن شناسنامه ام گم شده آیا میتونم عقد دایم کنم لطفاراهنماییم کنین

  • با سلام و احترام
   در این قبیل موارد معمولا در صورتی که درخواست المثنی برای شناسنامه داده باشید از طریق پیشخوان دولت یک برگه رسید به شما پیشخوان دولت می دهد که با نامه ای که دفتر ازدواج به ثبت احوال می زند و اشاره به رسید شما دفتر ازدواج می کند از آنان درخواست گواهی مشخصات سلجی عکسدار از ثبت احوال می کند که با اون گواهی صادر شده می توانید ثبت عقد نمایید .

 42. سلام شناسنامه گم شده تا چند هفته دیگه عقدم هیچ مدرک شناسایی ندارم باید چیکارکنم

  • با سلام و احترام
   در این قبیل موارد معمولا در صورتی که درخواست المثنی برای شناسنامه داده باشید از طریق پیشخوان دولت یک برگه رسید به شما پیشخوان دولت می دهد که با نامه ای که دفتر ازدواج به ثبت احوال می زند و اشاره به رسید شما دفتر ازدواج می کند از آنان درخواست گواهی مشخصات سلجی عکسدار از ثبت احوال می کند که با اون گواهی صادر شده می توانید ثبت عقد نمایید .

 43. باسلام و خسته نباشید
  منو همسرم درتاریخ سوم اردیبهشت 94 در منزل و با حضور عاقد عقد دائم انجام دادیم اما بدلیل مشغله کاری نشد به محضر مراجعه کنیم و عقدنامه دریافت کنیم تقریبا 3ماه بعد اقرار به زوجیت گرفتیم و عقد رو به همون تاریخ سوم اردیبهشت تو شناسنامه ها ثبت کردیم
  سوالم از شما اینه که واسه دریافت عقدنامه باید چکار کنیم و مراحل چطوریه؟آیا همان تاریخ سوم اردیبهشت در عقدنامه ثبت میشه یا تاریخ جدید مینویسن؟ملاک برای اتمام مهلت ثبتنام وام ازدواج تاریخ روز عقد هستش یا روز صدور عقدنامه؟
  با تشکر فراوان

  • با سلام و احترام
   با توجه به اینکه سامانه صندوق مهر امام رضا در سایت اینترنتی 1- شماره چاپی عقدنامه 2- شماره دفتر ازدواج را می خواهد بنابراین امکان وارد نمودن این موارد را ندارید.
   سند ازدواج دفترچه ای برای شما صادر نمی شود و آن اقرارنامه سند ازدواج شما تلقی می شود .

   • ببخشید یه سوال ضروری داشتم دوروزدیگه عقدخواهرمه وپدرم شناسنامش مفقوده وهیچ کپی هم ازش نداره ایاممکنه بدون شناسنامه پدرعروس عقد انجام بگیره؟

    • با سلام و احترام
     شناسنامه یا کارت ملی یا مدرکی معتبری که برای سردفتر هویت پدر زوجه مشخص گردد و اطمینان حاصل کند .

 44. سلام، خسته نباشید
  برای ازدواج موقت اگر دختر باکره نباشند نیاز به گواهی متخصص زنان و بزشک قانونی دارند تا بدون اذن بدر بتوانند برگه ازدواج موقت بگیرند؟

  • با سلام و احترام
   بعضی از مراجع تقلید اذن پدر در این مورد را لازم نمی دانند می بایست عاقد شرعی که قصد انجام عقد موقت زوجین را دارد و خود زوجین از مرجع تقلیدشان در این خصوص سوال نمایند.

 45. سلام خسته نباشین.. یه سول داشتم .. اگه دختر باکره نباشه و قبلا ازدواج نکرده باشه جکم باکره نبدن رو از کجا باید بگیره؟

  • با سلام و احترام
   این موارد را پزشکان ماما تایید می کنند اما فقط تایید پزشک قانونی رسمی است.

 46. خیلی ممنون .. من الان چه جوری باید برم پزشکی قانونی چی بگم؟

 47. با عرض سلام و خسته نباشید .
  من با یه خانمی که در گذشته ازدواج داشته و طلاق گرفته برای صیغه موقت میتونم به دفتر شما مراجعه کنم ؟و اینکه ایا صیغه موقت ثبت و قابل پیگیری در اینده هست یا نه ؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  • با سلام و احترام
   این دفترخانه ببیشتر عقد های دائم انجام می دهد و عقد های موقتی که صیغه نامه نیاز دارند را انجام نمی دهد .
   عقد های موقتی که صیغه نامه دارند دارای یک برگ دفترچه صیغه نامه هستند که تمام مدرک و بایگانی همان برگه یا دفترچه می باشد بنابراین نه در شناسنامه و نه در سیستم ثبت احوال در هیچ جایی ثبت رسمی نمی شود .
   اما اگر زن باردار شود با آن صیغه نامه می تواند از طریق دادگاه درخواست ثبت عقد دایم نماید .

 48. سلام میخوام سیغه موقت انجام بدم ولی شناسنامه ندارم فقط کارت ملی دارم دفتر خانه ها قبول میکنن کارت ملیرو برای ازدواج موقت؟؟

  • با سلام و احترام
   برای انجام صیغه موقت که عاقد های شرعی انجام می دهند معمولا شناسنامه زوجه نیاز است و ضروریست و برای زوج کارت ملی کافیست .

   • با سلام من یک جوان 34 ساله هستم که مجرد هستم میخواهم با یک خانم که طلاق گرفته صیغه موقت کنم .ایا در شناسنامه ام ثبت می شود 2 هزینه عقد موقت چقدر است 3 ایا مدرک جهت محرم بودن می دهند که بتوانیم به هتل و مسافر خانه با هم برویم سپاس از لطفتان

    • با سلام و احترام
     1- صیغه موقتی که عرفا در جامعه هست در شناسنامه ثبت نمی شود و جزو سوابق نیست مگر صیغه رسمی که مانند ازدواج دائم باید آزمایش ازدواج انجام شود و سپس مانند ازدواج دائم در دفتر اصلی ثبت و برای آن سند نکاحیه صادر می شود اما آن صیغه هایی که در جامعه اتفاق می افتد در هیچ جای رسمی ثبت نمی شود .
     2- هزینه خاصی از طرف سازمان ثبت اعلام نشده و هر عاقد شرعی مبلغ مورد نظر خود را می گیرد معمولا از مبلغ 100 هزار تومان تا 500 هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد لازم بذکر است این مبالغ ربطی به مدت صیغه و مقدار مهریه ندارد و جنوب شهر ارزان تر است و شمال شهر گران تر البته با کمی جستجو می توانید قیمت مناسب را بدست آورید .
     3-در اینگونه صیغه ها برگه A4 و یا دفترچه ای که چاپ شده به زوجین داده می شود دقت نمایید این برگه و یا دفترچه می بایست دارای عکس زوجین و عکسهای زوجسن و انتهای این صیغه نامه ممهور به مهر برجسته توسط عاقد شرعی گردد لازم بذکر است این مهر جدای از مهر اصلی دفترخانه ازدواج است و معمولا در آن نوشته شده عاقد شرعی چراکه دفاتر رسمی ازدواج مجاز به زدن مهر اصلی در دفترخانه در این موارد نیستند اما در هتل ها و هواپیما و قطار و… این مهر برجسته عاقد شرعی که توضیح داده شد دارای اعتبار است و مشکلی برای شما بوجود نمی آید .

   • با سلام و احترام
    اگر شخصی حین سوالات عقد مدرک تحصیلی خود را اشتباه بگوید آیا پیگیری دارد و مشخص میشود؟ یا عقد باطل میشود؟ امکان دارد مشکلی پیش بیاید؟

    • با سلام و احترام
     اگر عقد بر اساس مدرک تحصیلی او واقع شده باشد طرف مقابل میتواند ادعای تدلیس کند
     مثلا شخص به اسم دکتر خود را معرفی کرده اما لیسانس است .

 49. باعرض سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که من شناسنامه عکس دار نکردم هنوز برگه ثبت ازدواج نداره آخرآذر ماه هم قرار عقد کنم ثبت احوالم گفته ۱ماه تول میکشه تا آماده بشه شناسنامه میشه راهنماییم کنیین چیکار باید بکنم کمتر از ۱ماه وقت دارم ممنون

  • با سلام و احترام
   دفترخانه ای که قصد ثبت عقد شما را دارند می بایست یک نامه به ثبت احوال ارسال نمایند که یا گواهی مشخصات سجلی برای شما ثبت احوال صادر کند و یا با توافق انجام شده با کانون سردفتران ثبت احوال یک روزه شناسنامه ی شما را عکسدار نمایند .

 50. سلام ببخشید یعنی من الآن من همون دفتر خونه ای که قرار عقدمونو ثبت کنه برم نامه بگیرم برم ثبت احوال یا همون روز عقد اون کارو خودشون انجام میدن

  • با سلام و احترام
   بله زودتر به دفترخانه مراجعه نمایید و نامه بگیرید و به ثبت احوال ببرید .

 51. با سلام
  من عقددایم کردم ولی هنوز تبت نکردم مشکلی هم پیش نیومده فقط میخوام بدونم که اعبار این کاغذی که من دارم باشاهدای که امضا کردن اگر بعدا مشکل پیش بیاد معتبره یا نه؟؟؟

  • با سلام و احترام
   برگه ای که شما دارید سند عادی حساب می شود و برای ثبت رسمی می بایست حتما به دفتر رسمی ازدواج مراجعه نمایید لازم بذکر است که هر زمان به دفترخانه مراجعه کردید تاریخ عقد شما به تاریخ آن روز ثبت می شود مگر اینکه از دادگاه دادنامه بیاورید برای اینکه تاریخ وقوع عقد با تاریخ ثبت عقد متفاوت باشد .
   برای دریافت مهریه و نفقه و حق و حقوق قانونی و یا استفاده از 12 شرطی که برای طلاق خانم امکان پذیر است شما سند رسمی ندارید .
   در شناسنامه ها و جزو سوابق در ثبت احوال ازدواج شما به ثبت نرسیده است.

 52. با سلام
  عقد من دایم فقط یخاطر مساله تحصیل خودم و همسرم و محصل بودن تبت نکردم؛فقط میخوام بدونم اگه اتفاقی بیئفته بدون حضور همسرم میشه ـبتش کنم باتوجه به اینکه بمن حق ـبت محضری روداده با انگشت امضا بین خودمون؟؟؟

 53. سلام . جهت ازدواج موقت یک ساله . متاسفانه ایران نبودم و شناسنامم گم شده . با کارت ملی انجام میشه ؟
  مزسی

  • با سلام و احترام
   معمولا برای عقد موقت محدودی (متاهل باشند یا مجرد)برای آقایان وجود ندارد بنابراین می توانید با کارت ملی هم ثبت عقد موقت نمایید .

 54. ممنون از سایت خوبتون که جواب سؤالامو دادین

 55. با سلام،در مورد اینکه فرموده بودید برای ازدواج دوم زوجه میتواند اسم همسر اول خود از طریق ثبت احوال پاک کند ،تکلیف فرزندان ثبت شده در شناسنامه به چه صورتی میشود؟
  با تشکر

  • با سلام و احترام
   پاک کردن نام همسر قبلی زوجه فقط در صورتی است که نوع طلاق بائن غیر مدخوله باشد یعنی دختر هنوز دوشیزه است .بنابراین هیچگونه فرزندی ندارند.

 56. با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم اگر دختری ب سن 22 باکره نباشد و بکارت با دخول از بین رفته باشد میشود بدون اذن پدر و با گرفتن آزمایش عقد دایم صورت پذیرد؟؟؟ لطفا راهش هرچی باشه بگید
  باتشکر

  • با سلام و احترام
   این مساله در بین مراجع اختلافی است و بعضی جایز و بعضی جایز نمی دانند به مرجع خود رجوع نمایید بنابراین بعضی دفاتر ازدواج این مورد را ثبت می کنند و بعضی هم خیر دفتر ازدواج 218 تهران فقط عقد دایم را ثبت می نماید .

 57. با تشکر از حضرتعالی
  در ادامه میخاستم بگم که ما 2سال پیش با حضور پدر و تمام خانواده طرف عقد نکاح داعم توسط عاقد جاری شده و قرار بود فردا جهت ادامه مراحل به دفترخانه مراجعه کنیم که متاسفانه پدر ایشان بدون هیچ دلیل موجهی ممانعت کردند و همه چیز بهم خورد میخاستم بدونم طبق جواب قبلی که فرمودید ما میتونیم با مراجعه به دفترخانه شما عقد دایم همدیگر را ثبت و ازدواج دایم نماییم؟؟ با تشکر و احترام فراوان

  • با سلام و احترام
   شما می بایست از طریق دادگاه و ارائه مدارک و شواهدی که نشان می دهد آن عاقد عقد دایم خونده و زوجیت بین شما باقیست و طی مراحل قانونی درنهایت حکم به ثبت ازدواج بدون اجازه پدر به زوجین می دهد .

 58. مدارک موجود است و امضای پدر دختر هم پای برگه موجود میباشد

  • با سلام و احترام
   مدارک رو بایستی در دادگاه ارائه نمایید و پس از اینکه قاضی رای داد و حکم قطعی صادر شد پس از آن دفتر ازدواج عقد را ثبت می نماید.

 59. با عرض پوزش فراوان به عنوان سوال آخر اگر بخواهیم بدون استفاده از عقدی که قبلا جاری شده با مراجعه به ماما و پزشک قانونی و گرفتن مدرک دال بر باکره نبودن از نو و در دفترخانه اقدام به ثبت عقد نکاح داعم نماییم و زندگی خود را شروع کنیم؟؟؟

 60. با تشکر و سپاس فراوان
  میشه لطف کنید اسم شماره یا آدرس 2،3 تا از دفاتری که این مورد را انجام میدهند بگید ممنون میشم همیشه دعا گوی شما خواهیم بود

  • با سلام و احترام
   متاسفانه دفتری در این خصوص سراغ نداریم.

  • قبلا نوشته بودم پسرم ٣ماه پيش با دختري ازواج با ٣١٤ سكهبود الان اجرا كذشته أيا ١١٠طبق قانون جديد تلعق مي كيرد سؤال دوم أيا مي توانم إز رفتن به دانشگاه جلوگيري كنم

   • با سلام و احترام
    وقتی عروس هنوز دوشیزه است نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد یعنی نصف ۳۱۴ عدد سکه طلا اما طبق قانون جدید تا ۱۱۰ از سکه مذکور قابلیت اجرا گذاشتن دارد یعنی عروس می تواند ۱۱۰ سکه را اجرا بگذارد و داماد هم با توجه به شرایط اقتصادی خود و تنگدستی خود می تواند درخواست اعصار کند تا مثلا ۵ سکه را نقدی و الباقی را ماهیانه نیم سکه پرداخت نماید البته این موارد بستگی به نظر قاضی و درآمد داماد دارد در خصوص اینکه زن نمی تواند بدون اجازه همسر خود ادامه تحصیل دهد ربطی به مهریه ندارد اما داماد می تواند از دانشگاه رفتن زوجه ممانعت کند .

 61. با سلام و احترام
  براي ازدواج دايم دوم عروس خانم حضور پدر در صورتي كه ايشان خارج از كشور هستند و امكان ورود به ايران را ندارند الزامي است؟ با توجه به اينكه ازدواج خانم ، بار دوم ميباشد ؟ اگر حضورشان الزامي نيست ، شناسنامه ي پدر بايد باشد ؟
  و همينطور طلاق نامه الزامي است؟
  ممنون

  • با سلام و احترام
   اگر ازدواج دوم عروس است و طلاق نامه موجود است نوع طلاق اگر خلع یا مبارات در صفحه اول طلاقنامه نوشته شده است نیازی به اذن پدر نیست اما اگر نوع طلاق را بائن غیر مدخوله نوشته در صفحه اول طلاق نامه بدین معنی است که عروس هنوز دوشیزه است و اذن پدر لازم است . همچنین برای ثبت ازدواج دوم اصل طلاقنامه یا رونوشت لازم است مگر اینگه طلاق ایشان بائن غیر مدخوله باشد که کلا در شناسنامه نام همسر قبلی پاک می شود و بعنوان دوشیزه عقد جدید انجام می شود و طلاقنامه فقط در این صورت نیاز نیست ..

 62. با سلام و خسته نباشید
  شما دفتر دیگری در مناطق دیگر تهران دارین یا دفتر دیگری هست که با هزینه شما عقد دایم انجام دهند .چون تمام دفتر ها هزینه زیادی بابت عقد میگیرن .با تشکر

  • با سلام و احترام
   خیر دفترخانه دیگری به این شیوه کار اطلاع نداریم .
   با افتخار دفتر رسمی ازدواج 218 تهران چندین سال است با حداقل هزینه ثبت می نماید و در روز ولادت امام رضا ع تمامی عقدهای با مهریه کمتر از 313 سکه کاملا رایگان به ثبت می رسد .

 63. سلام ببخشید نامزد من مسلمان سنی ولی علایق مثل ما شیعه ها هستش از چندمرجع تقلید پرسیدم که گفتن مشکلی نداره آیا مشکلی نیست

  • با سلام و احترام
   هیچگونه محدودیتی برای ثبت برادران اهل سنت نداریم و دفاتر رسمی ازدواج شیعه هم می تواند عقد آنان را که یکطرف شیعه و طرف دیگر اهل سنت است را انجام دهد .

 64. سلام، یه سوال ما صیغه محرمیت خوندیم و یه سال صیغه بودیم اما منجر به ازدواج نشد، الانم قراره که با یه پسر دیگه عقد کنم و نمیخوام چیزی از گذشته بدونه امکانش هست که روز عقد متوجه بشه که من قبلا با یکی یه سال صیغه محرمیت خوندم؟؟

  • با سلام و احترام
   صیغه محرمیت بایگانی نمی شود و جزو سوابق نیست و فقط برگه یا دفترچه ای که به زوجین می دهند توسط عاقد شرعی آن کل بایگانی آن است
   بنابراین نه در شناسنامه ثبت می شود و نه جزو سوابق شما در ثبت احوال است و نه قابل استعلام است .

 65. سلام اگر دختر گواهي عدم باكرگي از درمانگاه دولتي بياره ميتونه بدون اجازه پدر عقد كنه ؟ موقت يا دائم .چون وكيل گفتن فقط به واسطه بكارت اجازه پدر واجبه

  • با سلام و احترام
   در خصوص اذن پدر در ازدواج دوشیزه چه دائم و یا موقت :
   طبق قانون :شناسنامه ملاک است و در صورت داشتن سابقه ازدواج در شناسنامه و ثبت طلاق (خلع و مبارات)اجازه پدر ساقط می شود .
   طبق قانون: دختری که باکره نیست (به هر دلیلی ) اما سابقه ازدواج ندارد برای ثبت رسمی عقد دائم یا موقت نیاز به اجازه پدر دارد .
   طبق شرع:این مساله اختلافی است بین مراجع
   گروهی از مراجع اجازه پدر را لازم می دانند
   گروهی از مراجع اجازه پدر را لازم نمی دانند.
   بنابراین اگر قصد ازدواج موقت شرعی دارید باید به مرجع تقلید خود مراجعه نمایید یعنی زوج و زوجه به مرجع تقلید خود مراجعه نمایند و همینطور عاقد شرعی را پیدا کنند که مقلد آن مرجع باشد تا اینکه نهایتا بدون اجازه پدر عقد موقت شرعی شما را انجام دهد .

 66. با سلام و احترام
  شخصی هستم که خارج از کشور به سر میبرم تصمیم به ازدواج با دختری در ایران را دارم شرایط عقد از راه دور چگونه است؟؟چگونه میتوانم ضمن عقد دایم ایشان را به کشوری که در آن زندگی میکنم بیاورم

  • با سلام و احترام
   زوجی که خارج از کشور می باشد و ایرانی است باید به کنسولگری ایران در آن کشور مراجعه نماید و وکالت ازدواج به یک شخصی در ایران بدهد و آزمایش های ازدواج را زوج در آن کشور که حضور دارد انجام دهد و سپس جواب آن آزمایش در یکی از آزمایشگاهی مجاز ایران تایید شود و سپس عقد و ازدواج آنان به ثبت برسد .پس از ازدواج زوج محل زندگی را تعیین می نماید بنایراین هر جا زوج بخواهد می تواند زوجه را با خود به آن محل انتقال دهد .

 67. سلام خسته نباشید، اگه دختری بدون اذن پدر با توجه به مرجع تقلیدش با پسری صیغه کنه، بکارت دختر از بین برود، دختر میتواند بدون اذن پدر ازدواجش را ثبت کنه؟
  اگه نه، چکار باید بکنه؟
  با تشکر

  • با سلام و احترام
   بله با مراجعه به دادگاه و ارائه مدارک دال بر صیغه ی بین زوجین و وجود رابطه زوجیت دادگاه اجازه ازدواج بدون اذن پدر را صادر می کند .

 68. با سلام,پدر مادر بنده از هم جدا شده اند ,و بنده میخواهم عقد کنم اما در حال حاضر فقط مادرم میتوانند حضور داشته باشند ,آیا شما در صورت تعهد ما مبنی بر رضایت واذن ولی حاضر به خواندن عقد هستید؟چون ایشان لجبازی میکنند با مادرم و میخواهند از شرایط سو استفاده کنند زیرا اعتیاد شدید دارند,ما دو سال است که میخواهیم ازدواج کنیم و به دلیل همین مسایل عقب افتاده و حاضر به آمدن به محضر قبل از مراسم نیستند چون برای خرید جهیزیه نیاز به عقد نامه دارم تا مادرم بتوانند جهیزیه بخرندآیا شما مراسم عقد را برگزار میکنید؟

  • با سلام و احترام
   شما می توانید با مراجعه به دادگاه درخواست ازدواج بدین و اشاره کنید پدر شما مخالفت می کنه و یا اگر در دسترس نیست تمامی این موارد را در دادخواست می نویسید قاضی آن شعبه شما و کسی که قصد ازدواج با او را دارید در دادگاه میخواهد و پس از شنیدن صحبتها بعد از حدود 2 ماه صدور رای میکند و پس از قطعی شدن رای شما می توانید با آن شخص در هر دفترخانه ای ثبت عقد نمایید .

 69. البته اجازه ایشان در چند ماه آینده خدمت شما اعلام میداریم ,به وسیله استعلام از محضری که مجدد در مراسم عقد را در مراسم ازدواج ما برگزار مینمایند,و تعهدی نیز مبنی بر انجام این کار خدمت شما ارایه میدهیم.لطفا اگر راهی هست خواهشمندم به ما کمک بفرمایید.

  • متاسفانه راه دیگری ندارد و در پاسخ قبلی بدان اشاره شد یا پدر یا جد پدری یا وکیل قانونی حق امضاء بجای ولی زوجه را دارد و شخص دیگر نمی تواند جاب ایشان امضاء کند البته پدر شما از هر شهرستانی که باشد می تواند وکالت ازدواج را بنام شما در دفتر اسناد رسمی تنظیم کند و برای شما بفرستد .

 70. با سلام و خسته نباشید سوالی که داشتم توی عقدنامه پدر و مادرم به سهو نوع عقد نکاح مشخص نشده درصورتی که دائمی بوده و چون این عقدنامه بر میگرده به زمان قبل از انقلاب و در آبادان بوده و متاسفانه پدرم هم فوت کرده اند چه باید کرد چون مشکلات حقوقی برای مادرم به وجود آمده ما باید چه کنیم؟

  • با سلام و احترام
   از طریق این سایت http://ssaa.ir/Default.aspx?tabid=813 و انتخاب سردفتران ازدواج شماره آن دفترخانه را پیدا کنید و تماس بگیرید یک برگ رونوشت برای شما صادر می کنند .
   لازم بذکر است در دفتر ثبت ازدواج قطعاً نوع عقد ذکر شده است بنابراین با آن رونوشت مشکل شما حل می شود . همچنین در صورتی که سردفتر قبلی فوت شده باشد این دفاتر به کفیل دفتر جدید داده می شود بنابراین جای نگرانی اصلا نیست .

 71. با درود و خسته نباشيد و تشكر از زماني كه صرف راهنمايي ميفرماييد.
  سيوالي داشتم غير متعارف! . آيا امكان ثبت ازدواج دايم در دفاتر رسمي ثبت ازدواج در ايران با توجه به شرايط زير ممكن است؟
  ١- امظا كردن سند ازدواج بدون خواندن صيغه إز طرف عاقد
  ٢- بدون در نظر گرفتن هيچ نوع مهريه اي
  ٣- بدون درج مابقي موارد مرسوم مثل آيينه و شمعدان و …
  ٤- فقط با درج شرط حق طلاق برابر براي هر دو طرف
  خلاصه اينكه بدون اجراي مراسم شرعي و عرفي فقط سند ازدواج امظا شود و در دفتر ازدواج رسمي و در شناسنامه ها به صورت قانوني ثبت شود
  پيشاپيش از پاسخ شما سپاسگزارم.

  • با سلام و احترام
   1- خیر ممکن نیست سردفتر موظف است سندی را که صادر می نماید باید صیغه شرعی آنرا هم بخواند .
   2-مهریه در عقد دائم از رکن عقد نیست می توان مهریه را ذکر نکرد و زمانی که زوجه مهریه بخواهد مهر المثل به ایشان تعلق می گیرد.
   3-آنهم جزو ارکان عقد نیست می توان ذکر نکرد .
   4- حق طلاق یا معنای صحیح آن وکالت طلاق است که در حقیقت زوج وکالت طلاق را به زوجه می دهد که هر زمان خواست برای طلاق اقدام نماید و این وکالت بهتر است بدون قید و شرط و بدون مدت و بصورت بلاعزل و با حق گرفتن مهریه و یا بذل آن باشد و این وکالت بهتر است در دفتر اسناد رسمی تنظیم گردد چرا که وکالت مذکور دارای نکات حقوقی مهمی است که بهتراست بصورت جامع و کامل در دفاتر اسناد رسمی ثبت گردد.

  • بسيار از پاسخ سريع و روشن شما متشكرم. روز خوبي داشته باشيد.

 72. سلام حاج آقا.بنده پدرم وجدپدری ام فوت شده اند.اما ارتباطی باخانواده پدری نداریم که مدارک فوت پدربزرگم و بگیریم.فقط مدارک فوت پدرم کفایت میکند؟اگرمدارک پدربزرگم نیاز باشه از طریق ثبت احوال میشه گرفت؟

  • با سلام و احترام
   نیازی به گرفتن گواهی فوت جد پدری نیست در بین دفاتر ازدواج روال است که زمان عقد از زوجه و شهود امضاء می گیرند که طبق اقرار زوجه و شهود و معرفین زوجه جد پدری هم ندارد .

 73. با عرض سلام و خسته نباشید
  یک سوال داشتم از خدمتتون
  بنده قصد ازدواج موقت(صیغه) با خانومی رو دارم،به جهت دوری از گناه و همچنین مشکلات قانونی احتمالی. این خانم باکره نیستن،البته ازدواج نکردن قبلا. آیا امکان ثبت ازدواج موقت ما بدون اذن پدر هست یا خیر؟با توجه به باکره نبودن خانم
  و هزینه ثبت ازدواج موقت چقدر هست؟
  با تشکر

  • با سلام و احترام
   در خصوص اذن پدر در ازدواج دوشیزه چه دائم و یا موقت :
   طبق قانون :شناسنامه ملاک است و در صورت داشتن سابقه ازدواج در شناسنامه و ثبت طلاق (خلع و مبارات)اجازه پدر ساقط می شود .
   طبق قانون: دختری که باکره نیست (به هر دلیلی ) اما سابقه ازدواج ندارد برای ثبت رسمی عقد دائم یا موقت نیاز به اجازه پدر دارد .
   طبق شرع:این مساله اختلافی است بین مراجع
   گروهی از مراجع اجازه پدر را لازم می دانند
   گروهی از مراجع اجازه پدر را لازم نمی دانند.
   بنابراین اگر قصد ازدواج موقت شرعی دارید باید به مرجع تقلید خود مراجعه نمایید یعنی زوج و زوجه به مرجع تقلید خود مراجعه نمایند و همینطور عاقد شرعی را پیدا کنند که مقلد آن مرجع باشد تا اینکه نهایتا بدون اجازه پدر عقد موقت شرعی شما را انجام دهد .
   هزینه آن تعرفه خاصی از طرف سازمان اعلام نشده بنابراین تعرفه خاصی ندارد ولی معمولا بین 150 تا 200 هزار تومان است
   دفتر رسمی ازدواج 218 تهران ثبت رسمی نجام می دهد و در این خصوص باید به عاقد شرعی مراجعه نمایید .

 74. سلام وخسته نباشیدخدمت شما,من یک سال ونیم نامزدم,میتونم جهت گرفتن وام ازدواج اقدام کنم,مرسی

  • با سلام و احترام
   اگر ثبت رسمی ازدواج نکرده اید و عقدنامه ندارید خیر نمی توانید برای وام ازدواج اقدام نمایید ..

 75. باسلام،یکی از دوستان 15ساله طلاق گرفتن و الان اقایی پیداشدن که میخوان عقد دایم کنن بدوناجازه همسراول،میگن در سردفتری اشنا دارن که اینکارو میکنه و من سندرسمی ازدواجو به شما میدم ولی ثبت مکانیزه نمیشه ایا همچین چیزی امکان داره؟لطفا راهنمایی بفرماییدممنونم

  • با سلام و احترام
   امکان ندارد دفتر ازدواجی ثبت رسمی انجام دهد و سند نکاحیه صادر کند و آمار عقد های خود را ماهیانه به ثبت احوال محل ارسال نکند .
   اگر هم تخلفی انجام دهد و بدون اجازه همسر اول عقد کند می بایست تمامی مراحل بالا را انجام دهد .

 76. سلام یکی از اقوام بعداز مدتی اومده ومیگه عقد دایم شدم آیا سامانه ای هست که بشود با نام عروس خانم دید که آیا عقد دایم یا موقت هست؟

  • با سلام و احترام
   فقط ثبت احوال با وارد کردن کدملی میتواند سوابق ازدواج شخص را ببیند
   صیغه ای که انجام میشود جزو سوابق اشخاص در جایی درج نمی شود .

 77. با عرض سلام و خسته نباشید
  خواستم بپرسم دختر خانمی 23 ساله که پدر و پدربزرگشان شان در قید حیات نباشند و مادرشان به دلایل غیر معقول با این ازدواج مخالفت میکنند آیا میشود بدون اجازه مادر یا دایی در محضر عقد دائم انجام داد

  • با سلام و احترام
   اگر گواهی فوت پدر باشد و جد پدری هم فوت کرده باشد کلا بحث اجازه ازدواج برای آن دختر منتفی است و با هر شخص که بخواهد می تواند ازدواج کند .

 78. ممنون از راهنمایی و پاسخ دهی سریعتون

 79. با سلام و خسته نباشید..بند با یه خانومی در یکی از دفاتر ثبت ازدواج عقد موقت انجام دادیم و دفترچه عکس دار با مهر عاقد دریافت کردیم…ولی مهری که روی دفترچه عقد موقت زده شده برجسته نیست آیا این مشکلی ایجاد نمیکنه…لطفا راهنمایی کنید..سپاسگذارم از شما

  • با سلام و احترام
   بهتر است به مهر برجسته ممهور باشد معمولا نیروی انتظامی و هتل ها و هواپیمایی و .. دفترچه های با مهر معمولی را نمی پذیرند .

 80. باسلام و وقت بخیر
  خواستم بدونم استعلامی که قبل عقد محضردار از شناسنامخ یا کارت ملی میگیره برای چی هست و چه سوابقی رونشون میده
  چون من ازدواج قبلی داشتم شناسنامم روعوض کردم المثنی گرفتم خود داماد درجریان هستن میخام بدونم ازدواج قبلی ک سال۹۰ انجام شده اینترنتی ثبت شده؟ینی اگه استعلام بگیرن محضردار متوجه این موضوع میشه
  ممنونم

  • با سلام و احترام
   استعلام برای گرفتن آخرین سریال چاپی که توسط ثبت احوال صادر شده و در شناسنامه چاپ شده سوابق ازدواج فعلا در سیستم طراحی نشده اگر شناسنامه ای که نزد شماست سریال چاپی آن با استعلام بکی باشد مشکلی نیست

 81. باسلام.میخواستم با خانمی مطلقه صیغه طولانی مثلا 99 ساله کنم و در شناسنامه ثبت نشهسپاسگزارم.

  • با سلام و احترام
   صیغه موقت عادی در شناسنامه ها و بعنوان سوابق شما در ثبت احوال ثبت نمی شود معمولا عاقد شرغی و یا بعضی دفاتر ازدواج که عاقد شرعی دارند موارد صیغه موقت را انجام میدهند این دفترخانه صیغه موقت عادی را انجام نمی دهد ..

 82. سلام
  مدارك لازم براي صيغه موقت براي دختري كه پدر و پدربزگش فوت شدند، چيست؟؟
  با شناسنامه باطل شده پدر ميشه صيغه كرد؟

  • با سلام و احترام
   وقتی پدر و جد پدری فوت کرده باشد دیگر اذن ولی در ازدواج برای آن دختر منتفی استت بنابراین شما با داشتن گواهی فوت یا شناسنامه که در صفحه آخر آن از طریق ثبت احوال پر شده است و اقرار به اینکه جد پدری هم ندارید برای شما صیغه موقت عادی را انجام می دهند

 83. ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  در صورتیکه دختریکه ازدواج نکرده ولی باکره نباشد در صورت ازدواج موقت میتواند از طرف مقابل خود شکایت مبنی بر برداشتن بکارت خود کند؟ جهت جلوگیری از چنین موردی آیا میتوان در صیغه نام دختر ذکر کند که بکارت ندارد؟

  • با سلام و احترام
   اگر ادله و دلایل کامل برای ارائه به دادگاه دارید می توانید از طریق دادگاه شکایت کنید و باید ثابت کنید که برداشتن بکارت توسط زوج اتفاق افتاده است .
   در خصوص سوال دوم اگر دختر مدرکی رسمی دال بر عدم بکارت داشته باشد می تواند به عاقد شرعی ارائه دهد که در زمان عقد دوشیزه نبوده است .

 84. با سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم این احتمال وجود داره مردی از همسرش جدا شده باشد و به گفته خودش طلاق غیابی گرفته خانومش و در شناسنامه اقا چیزی نوشته نشده و الان میخاد ازدواج مجدد کنه اسم همسر اولش در شناسنامه هست بدون توضیحات طلاق میشه تو شناسنامه مرد در مورد طلاقش چیزی نوشته نشده باشد ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام و احترام
   احتمال این مورد هست اما چند نکته ضروری هست که باید توجه شود 1 اگر قصد ازدواج با شخص دیگری را دارد اون زن قرار نیست زن دوم مرد باشد پس باید حتما به ثبت احوال مراجعه کند و طلاق را در شناسنامه خود ثبت نماید .2- هیچ دفتر رسمی ازدواج وقتی هنوز طلاق مرد در شناسنامه ثبت نشده اقدام به ثبت ازدواج نمی کند .3- ثبت طلاق در شناسنامه حداکثر 10 دقیقه تا یک ربع در ثبت احوال زمان می برد به چه دلیل تا به حال اقدام به این کار نکرده است .

 85. با سلام مجدد به گفته خود این اقا امید داشته که زن سابقش به زندگی برگرده و مجدد با همون شخص ازدواج کنه که فکر میکنم با این حساب اسم همسرش دو بار تو شناسنامش وارد میشود؟و ایا همزمان طلاق و ازدواج مجدد تو شناسنامه ثبت میشه این سوال همینجوری برام پیش امد البته

  • با سلام و احترام
   وقتی طلاق خوانده می شود 3 ماه عده وجود دارد که اگر قرار باشد به همدیگر رجوع کنند در این 3 ماه رجوع می کنند و اگر هم قرار باشد با زن سابقش دوباره ازدواج کند باید طلاقش در شناسنامه ثبت شود و دوباره با اون شخص ازدواج کند در ضمن با توجه به شرایط زندگی امروز به حرفها و صحبتها نمی توان اعتماد کرد بنابراین پیشنهاد می گردد حتما قانونی اقدام نمایید ابتدا طلاق ثبت گردد سپس عقد جدید انجام شود .

 86. سلام خسته نباشیدببخشیدمیخواستم بدونم هزینه صیغه طلاق چقدرمیباشد؟ایابستگی به شرایط داردیابرای همه یکسان است؟

 87. سلام ایا میتونم با وکالتنامه ازدواج از طرف خانم که مطلقه هست و بدون انجام ازمایش پیش از ازدواج و بدون شناسنامه خانم و با کپی تمام صفحات عقد رو ثبت کنم خواهشا توضیحی پاسخ بدین و اگه راهی وجود داره راهنمابی کنین. با تشکر

  • با سلام و احترام
   آزمایشات ازدواج جزو مقدمات عقد می باشد که طبق قانون باید انجام شود همچنین وجود اصل مدارک(شناسنامه زوجین) باید در زمان عقد موجود باشد برای ثبت عقد در صفحه دوم . در صورت داشتن این مدارک با آن وکالت که باید استعلام گرفته شود از آن دفتر اسناد رسمی عقد قابل ثبت است.

 88. سلام خدمت حاج اقای عزیز من چند سوال داشتم:
  ۱. ایا من برای ازدواج موقت اگه به محضری مراجعه کنم به دلیل اختلاف سنی من و خانم حدودا پونزده سال ایشان بزرگتر هستند به ما گیری نمیدهند؟
  ۲. من اگه بخام صیغه یک ساله کنم و برگه صیغه نامه را کناره خودم داشته باشم و بعد از دوماه پشیمان شوم و صیغه نامه را پاره کنم ایا اون خانم میتونه شکایت کنه که ده ماه مانده است از صیغه منو این اقا یا بعد از پاره کردن صیغه نامه همه چیز تمام است؟
  ۳. اگر در صیغه نامه ذکر شود مثلا دو سکه مهریه خانم و من با ایشان اختلاف پیدا کنم ایشان میتوانند دو سکه را ازمن طلب کنند و از من شکایت کنند؟
  مرسی حاج اقا اگه جواب بدید.

  • با سلام و احترام
   1-در ازدواج دائم یا موقت سن مطرح نیست و محدودیتی ندارد .
   2-صیغه نامه چون سند عادی است بایگانی نمی شود و همان برگه یا دفترچه صیغه نامه مدرک است در صورت گم شدن و یا … المثنی ندارد و صیغه نامه جدید باید صادر شود که امضاء زوجین را دوباره می خواهد .اگر زوج زودتر از اینکه زمان صیغه تمام شود می خواهد بدون رضایت زوجه صیغه را باطل کند یک طرفه نمی تواند بنابراین زوجه می تواند با مراجعه به دادگاه و ارائه هر مدرکی و شاهدی که دارد در دادگاه زوجیت خود را با آن زوج ثابت نماید و درخواست مهریه و یا خسارت نماید .
   3- در صورتی که شما قصد پرداخت مهریه را دارید باید به همان عاقد شرعی مراجعه نمایید و با همان مهری که در صیغه نامه زده و گرفتن امضا و اثر انگشت از زوجین در همان صیغه نامه اشاره می کند مهریه پرداخت شد و یا در دفتر اسناد رسمی اقرارنامه بگیرد که مهریه به زوجه پرداخت گردید با این کار زوجه نمی تواند از شما شکایتی نماید .

 89. سلام .خسته نباشید.خواستم بپرسم ایا میشه بعد شش سال بعد ازدواج زوجین بارضایت همدیگه یک مهریه جدید در دفترچه اشون ثبت کنن؟؟ممنون از شما و مطالب زیباتون

 90. سلام مرسی بابت توضیحات کامل شما حاج اقا. من سه سوال دیگه داشتم ۱.راستش من استرس دارم به محضر بروم برای صیغه موقت و میترسم اون محضر من و خانم را بازجویی کند یا گزارش دهند به کلانتری ایا این چنین مواردی پیش امده است؟
  ۲. به ما فقط یه برگه یا دفترچه میدهند یا به هردو زوج یک برگه جدا میدهند؟ ۳. ایا شناسنامه هردو طرف و یه قطعه عکس سه درچهار و مبلغی پول کافیس؟

  • باسلام و احترام
   ۱-انجام صیغه کاملا عادی و روال و شرعی است در جامعه و مشکلی ندارد.
   ۲-کلا یک برگ صیغه نامه و یا یک دفترچه صادر می شود که ممهور به مهر برجسته عاقد شرعی است
   ۳- شناسنامه ها و یک قطعه زوجین و هزینه به عاقد کافیست

 91. ضمن عرض سلام
  احتراما. آیا یک دختر به صرف داشتن یک صیغه نامه میتواند از زوج خود شکایت مبنی بر برداشتن بکارت خود کند؟
  با تشکر

  • باسلام و احترام
   ازاله بکارت می بایست،در پزشکی قانونی یا مرجع رسمی ثابت شود و مدارک و شواهدی که ثابت کندکه زوج این عمل را انجام داده باید توسط زوجه در دادگاه ثابت شود فقط با وجود صیغه نامه خیر چیزی ثابت نمی شود.

 92. سلام مرسی بابت توضیحات کامل و عالی شما حاج اقا بنده امروز به یک محضر مراجعه کردم اما گفت ما صیغه موقت انجام نمیدهیم! علت چیست؟ من ازکجا بدانم کدام محضر انجام میدهد؟ ایا لیستی یا سایتی وجود ندارد بنده در شهر رامسر هستم

  • با سلام و احترام
   خود شخص سردفتر باید عقد های رسمی را انجام دهد و نمی تواند صیغه عادی بخواند بنابراین عاقد شرعی و شخص روحانی دارند که این کار را انجام می دهد شما باید با مراجعه به سایت http://www.ssaa.ir/Default.aspx?tabid=813 , و انتخاب گزینه سردفتران ازدواج وطلاق و نوشتن شهر خودتان لیست تمامی دفترخانه های ازدواج در شهرتان نشان داده می شود و تلفنی تماس بگیرید و سوال کنید آیا انجام می دهند یا خیر؟

 93. سلام باتشکر از ایجاد چنین سایت بااطلاعات وعلوم مفید دررابطه با انواع ازدواج که منجربه جلوگیری از فساد وبی بندوباری میگردد ..مرد ی 58ساله هستم وحدود 5سال است که همسرم فوت شده وبدلایلی فقط میتونم ازدواج موقت داشته باشم وزمانش خیلی مهم نیست ……..اخیرآخانمی 38 ساله که همسرش فوت شده حاضر به این نوع ازدواج هست منتهی تقاضای هم مهریه وهم مبلغ قابل توجهی ماهیانه وهم مخارجی از قبیل خرید بوشاک وخوراکی به فراخور موقعیتش رو داره ……سوال اینه که ایشون باتوجه به موقت بودن ازدواج قانونا چنین حقی دارند یاخیر….ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام و احترام
   از لطف شما سپاسگزاریم در خصوص سوال شما :قانونا در عقد موقت نه نفقه تعلق می گیرد و نه زن از مرد ارث می برد اما اگر در همان عقد موقت این موارد و یا مواردی که شما بیان کردید شرط ضمن عقد شود زن می تواند صاحب این حقوق شود و اگر پرداخت نشود در دادگاه اقدام به شکایت از شما کند در خصوص مهریه هم محدودیتی وجود ندارد در عقد موقت
   معمولا ما پیشنهاد می کنیم با توجه به موقت بودن این عقد اصلا به صلاح نیست این مواردی که شما بیان کردید اضافه شود همچنین حداکثر مهریه یک سکه یا مبلغ پایینی باشد و همچنین زمان طولانی را از ابتدا انتخاب نکنبد.
   توجه
   دقت بفرمایید در عقد موقت مرد یک طرفه نمی تواند عقد موقت را از بین ببرد ولی زن با توجه به وکالتی که از مرد در آن زمان می گیرد می تواند یکطرفه عقد را باطل کنند. .

 94. سلام.سوال: درمراسمی قبل از عقد تفاهم نامه ای نوشته میشه دال بر مقدار مهریه برای عقد شرایط مخارج داماد برای عقد ودرخواست پدر داماد دال بر ارتباط دختروپسر باهم بدون نزدیکی در این دوران..سپس توسط پدر عروس صیغه نامه خونده میشه و اون برگه توسط نزدیکان دوطرف امضا میشه..حالا اختلافت حاکی از جدایی دهتروپسر شده..اون برگه سندی دال بر پرداخت مهریه هست؟؟ شکایتی میتونن طرفین بکنن؟

  • با سلام و احترام
   خیر تنها همان مهریه ای که در زمان عقد موقت تعیین شده باید پرداخت گردد اگر هم زوجه آنرا ببخشد که نیازی نیست .
   برای شما اصلا عقد دایمی جاری نشده است که بخواهید مهریه آنرا پرداخت نمایید .

 95. سلام
  من با خانمی صیغه نامه ای نوشتم و تاریخ اون 12 آذر ماه هست مهریه و شرایطی درج شده و امضا کردیم
  الان میخواهیم اون قرارداد رو محضری کنیم
  چکار باید بکنیم و چقدر هزینه داره
  ممنون

  • با سلام و احترام
   اگر منظورتان ثبت رسمی آن است مانند عقد دایم باید آزمایش ازدواج دهید و در شناسنامه ها وارد می شود و سند نکاحیه صادر می شود که در آنها نوشته شده عقد موقت که همه دفاتر ازدواج این کار را انجام می دهند .

   اگر منظورتان دفترچه صیغه نامه است که باید با دفترخانه ای مراجعه نمایید که دفتر چه صیغه و یا برگه صیغه نامه عادی صادر نمایید یک قطعه عکس از طرفین و اصل شناسنامه ضروری است آن صیغه نامه و عکس ها باید ممهور به مهر برجسته شود . این مورد را همه دفاتر رسمی ازدواج انجام نمی دهند /

 96. درادامه صحبت قبلی عرض کنم عقدی انجام نشده اما مراسم نامزدی با هزینه خانواده عروس گرفته شده و هیچ سندرسمی الا همون تفاهم نامه وجود نداره..اعتبار اون ستد دستی برای طرفین چقدره..

  • با سلام و احترام
   هیچگونه عقد دایم رسمی انجام نشده است بنابراین مهریه بر ذمه زوج نیست .

 97. سلام حاج اقا من به چند جا زنگ زدم و مراجعه کردم برای صیغه موقت هزینه ۲۰۰ تا ۳۰۰ بود اما میگفتن مهر برجسته انجام نمیدهیم. باید چه کنم؟ ۲۵۰ هزار ندم و بعد کلانتری به من و خانم گیر بدهند. تا به حال پیش امده اگه مهر برجسته نباشه و کلانتری گیر بده؟

  • با سلام و احترام
   در تهران تمامی صیغه نامه هایی که ملاحظه شده همه بدون استثنا توسط عاقد شرعی دارای مهر برجسته بوده این مهر با مهر اصلی دفترخانه متفاوت هست مهر دفترخانه توسط سازمان ثبت تحویل سردفتر می شود این مهر را عاقد شرعی شخصا به مهر سازی سفارش می دهد. پیشنهاد می شود به دفاتر دیگر تماس حاصل نمایید .

 98. سلام زمانی که صیغه محرمیت بین دونفر خوانده میشود در محضر سند تنظیم میشود؟ و اینکه اگر بهم بخورد دختر میتواند مهریه اش را بگیرد؟

  • با سلام و احترام
   سوال خود را کامل تر بیان کنید
   صیغه محرمیت همان عقد موقت هست مهریه ای که قرار داده شده است باید به زوجه پرداخت شود و یا زوجه مهریه خود را ببخشد .

 99. با سلام
  مردی هستم 28 ساله، با خانوم جوانی صیغه موقت انجام دادم و مهریه معین شده را ضمن جاری شدن صیغه پرداخت نمودم، دفترچه صیغه نامه دست خانم بوده و همان روز متواری شده اند، آیا راهی هست برای شکایت؟ یا اثبات صیغه نامه.
  با تشکر

  • با سلام و احترام
   اگر صیغه نامه شما چاپی یا دفترچه بوده معمولا یک وکالت از زوج برای زوجه در آن نوشته شده که هر زمان زوجه خواستند بتوانند بدون حضور شما مابقی مدت را ببخشد و خود زوجه صیغه را باطل کنند. بنابراین راهی وجود ندارد.

 100. باتشکر از سایت شما،فقط میخواستم بگم واقعا جامعه مابه کجا میره همه میخوان ازدواج موقتداشته ..باشن،واقعا متاسفم و چقدر قدیما خوب بود و جالباینه که موندم کی ازخودش قانون ازدواج موقت رو در اورده وبه این سرعتداره فراگیر میشه،و تمام راههای فرار رو برای مردا باز کردن ،یعنی عملاهر کاری بخواد میتونه انجام بده

  • با سلام و احترام
   امیدواریم که مشکلات جوانان عزیز در مساله ازدواج مرتفع گردد و بتوانند با ازدواج های دائم و طولانی مدت و زندگی خوش نسل ها و فرزندان خوبی را تقدیم سرزمین ایران نمایند .
   ازدواج موقت هم در دین مبین اسلام و هم در قانون جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

 101. با سلام
  من دختر هستم. برای عقد دایم باید تست پرده بکارت هم انجام شود و نتیجه آن به دفتر ازدواج تحویل داده شود؟؟

 102. آیا به محض ثبت عقد، به ثبت احوال گزارش میشود؟ این گزارش، بر اساس شماره ملی انجام میشود یا شماره شناسنامه یا فقط به صورت کد است؟
  شناسنامه من دزدیده شده و به یک نفر مشکوکم. مراتب را به مراجع قانونی و ثبت احوال گزارش کرده ام. آیا اگر کسی بخواهد از آن سوء استفاده کرده و مثلا عقد کند، امکان پیدا شدن وی از این طریق وجود دارد؟

  • با سلام و احترام
   آخرین شناسنامه از ثبت احوال استعلام می شود و اگر سریال آن تایید شد ثبت عقد انجام می شود . بهتر است درخواست المثنی دهید البته سردفتر احراز هویت میکند و در صورت مشکوک بودن ثبت نمی کند.

 103. با سلام و خسته نباشید
  من به خواستگاری یک خانم که 4 سال از خودم بزرگتر است رفته ام ما هردو دانشجوی دکتری و تحصیل کرده ایم و در سلامت کامل عقل تصمیم به ازدواج گرفته ایم. چهره دختر خانوم کاملا کمتر از سن واقعی ایشان نشان میدهد بطوری که خانواده من در جریان خواستگاری متوجه این موضوع نشدند اما پدر و خانواده دختر بطور کامل در جریان برنامه ما هستند. آیا راهی وجود دارد که در جریان مراسم عقد در محضر سن و شناسنامه دختر مخفی بماند.؟

  • با سلام و احترام
   سن زوجین در ثبت عقد مطرح نمی شود و ربطی با موضوع عقد ندارد .

   • سوال اینجانب از این منظر می باشد که شرایط در محضر به گونه ای پیش می رود که سن دختر و پسر قرائت می شود و یا در برگه هایی که شهود امضا میکنند به طور واضح سن قابل تشخیص برای حضار در محضر است یا خیر

    • با سلام و احترام
     سن زوجین هیچ ارتباطی با عقد ندارد و دفتر و سند نکاحیه که به امضاء شهود می رسد از سن زوجین اطلاع پیدا نمی کنند فقط موردی که وجود دارد و ممکن است برای شما مشکل ساز شود اگر در زمان عقد پدر زوج و یا مادر زوج و یا خواهر یا برادر زوج علاقمند بودن شناسنامه زوجه را ببیند در آن زمان چه جوابی خواهید داد که باعث ناراحتی و ایجاد حساسیت نشود معمولا اتفاق می افتد.

 104. سلام.من دختر مجردی هستم که ازدواج نکردم ولی باکره نیستم. مدت 1سال هست با اقایی که در حال جدایی هست ارتباط دارم و از ابتدا صیغه خواندیم اما به دلیل ابنکه همسرش متوجه رابطه ما شد رفتیم و از تاریخ 7 ماه پبش صیغه نامه گرفتیم. حالا دو تا سوال دارم اول ابنکه ایا همسر ابن اقا میتونه بابت این رابطه بحث روابط نامشروع رو پیش بکشه و ایا اگر ما ضیغه نامه ای از ابتدای اشنایی ارائه بدیم مشکل دعوای رابطه نامشروع برطرف میشه؟ سوال دوم ابنکه این جریان ضیعه نامه من و این اقا حق طلاق برای زنش ایجاد میکنه یا خیر.ممنون

  • با سلام و احترام
   شما اگر برگه صیغه نامه و یا دفترچه صیغه دارید که زمان آن تمام نشده و دارای مهر برجسته است بنابراین نیروی انتظامی و هتل ها هم آنرا قبول دارد پس بحث روابط نامشروع برای شما دیگر موضوعیت ندارد و اما در خصوص سوال دوم زن اول اگر متوجه شود همسرش چه زن دایم و یا موقت بدون رضایت او گرفته طبق بند ۱۲ سندنکاحیه هم میتواند درخواست مهریه و حق و حقوق خود و هم درخواست طلاق کند

 105. با سلام و خسته نباشید من به تازگی با یه خانمی اشنا شدم و میخام صیغه محرمیت بینمون خوانده بشه ایا نیاز به طلاق نامه هست یا شناسنامه که تو قسمت مربوطه توضیح داده شده و تاریخ و شماره ثبت محضر طلاق خورده کفایت میکنه ؟ساده بگم شناسنامه کافیه یا حتما باید طلاق نامه باشه؟

  • با سلام و احترام
   اگر دفتر طلاق صفحه طلاق را در شناسنامه پر کرده است همان کفایت می کند و برای انجام صیغه باید به دفاتر ازدواجی مراجعه نمایید که صیغه را انجام می دهند دفترخانه 218 عقد دائم انجام می دهد .

 106. ممنون از پاسختون من1سوال دیگه هم دارم ایا صرف1عکس دو نفره اونم خارج از منزل و چندتا مسیج میتونه راهی برای اثبات رابطه نامشروع باشه؟

  • با سلام و احترام
   این مواردی که شما گفتید شاید در زمان صیغه انجام گرفته پس دلیل قطعی نیست مگر اینکه بتوانند ثابت کنند در زمان نامحرم بودن این اتفاقات افتاده است .

   • سلام زنی ادعا میکنه صیغه ی 99 ساله ی همسرم است. ولی همسرم میگه صیغه ی 99 ساله کلا حذف شده و صیغه ی ما عادی بوده و وکیل من تونسته بره صیغه رو باطل کنه. میخواستم ببینم اولا صیغه ی 99 ساله داریم و فسخش به چه صورته؟ دوم اینکه وکیل میتونه به تنهایی بره و صیغه رو فسخ کنه؟ سوم اینکه این زن مبنا بر چه اساسی از همسرم شکایت کرده (ثبت نکردن ازدواج) با این شکایت میتونه کاری کنه یا نه؟ همسرم دیگه نمیخوادش و این زن داره ایجاد مزاحمت میکنه

    • با سلام و احترام
     در خصوص صیغه 99 ساله بعضی از مراجع طلاق را لازم دانستن و بعضی هم تمام شدن مدت یا بخشیدن مابقی مدت از طرف مرد را کافی دانستند بنابراین اختلاف هست در این خصوص .
     اگر شوهر شما مابقی مدت را بخشیده باشد و زن هم مهرش را گرفته باشد باید به عاقدی که اینکار را انجام داده مراجعه نمایند و زن و شوهر آنرا امضاء نمایند و کلا بحث صیغه تمام شود .
     وکیل شما می بایست وکالت از شوهر شما داشته باشد و با مراجعه به عاقد و آن زن می تواند وکالتا این عقد موقت را وکیل و آن زن امضاء کنند و تمام شود .
     1-اگر در صیغه شرط شده باشد که باید این صیغه ثبت رسمی شود و2- یا فرزندی پیدا شده از آن دو نفر و3- مهریه را شخص پرداخت نکرده می تواند زن شکایت کند.

 107. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من شناسنامه ام رو دادم عکسش رو عوض کنن و پسوند فامیلمم را حالا اگه بخوام عقد کنم بدون شناسنامه باید چی کار کنم ثب احوال برگه میده ؟ گفتن شناسنامهام تو اسفند ماه میاد عقدم قبل اون زمانه

  • با سلام و احترام
   اگر اداره ثبت احوال گواهی مشخصات سجلی عکسدار را با نامه یی که دفتر ازدواج به آن اداره می دهد صادر نماید می توانید نسبت به عقد قبل از اینکه شناسنامه شما حاضر شود اقدام نمایید .

 108. سلام و خسته نباشید
  میخواهم با مردی ازدواج کنم که قبلا ازدواج کرده و یک فرزند دارند ولی جدا شده اند.
  1.آیا میشود در هنگام عقد کسی متوجه نشود که ایشان متاهل بوده است؟
  2.بعد از اینکه اسمها در شناسنامه نوشته شد آیا ثبت احوال شناسنامه را تعویض میکند با اطلاعات همسر آخر؟
  3.و اگه تعویض میکند اسم فرزند را هم پاک میکنند؟
  ممنون

  • با سلام و احترام
   1- اگر دوشیزه هستید پدر شما هم باید از این موضوع اطلاع داشته باشد ولی دیگران نیازی نیست و کسی هم زمان عقد متوجه نخواهد شد .
   2- پس از عقد زوج می تواند با مراجعه به ثبت احوال و درخواست تعویض شناسنامه دهد و در شناسنامه جدید نام آخرین همسر چاپ می شود .
   3- نام فرزند در هیچ صورت پاک نمی شود .

  • سلام ببحشيدي اولين بار است إز سايت نامه اَي مي نويسم راهش خوب بلد نيستنم پسرم سه ما پيش با دختري أزواج دايم نموده است ٣١٤تا سكه هنوز عروس بأكره است ٣١٤ تا سكه را اجرا گذشته ايا ٣١٤ تا سكه به ايشان تلق مي گيرد يا طبق قانون جديد ١١٠ يعني عروس بأكره است ٥٥تا سكه به ايشان تلق مي گيرد سؤال دوم بنده است أيا عروس باگره است ما مي توانم احضار نامه پر كنم بفرسم و سؤال سوم أيا إز طريق دادگاه مي توانم جلو دانشگاه درس خواندن را بگيريم بدون أجاز ه شوهر دانشكاه رفته اگر راهنمايي فرمايد ممنون مي شؤم

   • با سلام و احترام
    وقتی عروس هنوز دوشیزه است نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد یعنی نصف 314 عدد سکه طلا اما طبق قانون جدید تا 110 از سکه مذکور قابلیت اجرا گذاشتن دارد یعنی عروس می تواند 110 سکه را اجرا بگذارد و داماد هم با توجه به شرایط اقتصادی خود و تنگدستی خود می تواند درخواست اعصار کند تا مثلا 5 سکه را نقدی و الباقی را ماهیانه نیم سکه پرداخت نماید البته این موارد بستگی به نظر قاضی و درآمد داماد دارد در خصوص اینکه زن نمی تواند بدون اجازه همسر خود ادامه تحصیل دهد ربطی به مهریه ندارد اما داماد می تواند از دانشگاه رفتن زوجه ممانعت کند .

 109. سلام وخسته نباشید…من یک پسرمجرد هستم وازدواج هم نکردم.الان میخوام یک زن مطلقه روصیغه کنم تومحضر که مدرک داشته باشم برامسافرت وغیره.ایا نیاز به شاهد هست وتوشناسنامه ثبت میشه یانه.اصلا میتونم صیغه کنم یانه…

  • با سلام و احترام
   نیاز به شاهد نیست در شناسنامه و یا سابقه ازدواج شمادر ثبت احوال ثبت نمی شود
   بله می توانید اینکار را انجام دهید فقط دقت کنید با توجه به وجود بیماریهای مختلف بهتر است آزمایشات رایج اچ آی وی و هپاتیت و اعتیاد را انجام دهید و در خصوص مهریه معمولا در عقد موقت مهریه 1 سکه قرار می دهند و مقدار زیادی مهریه قرار ندهید با توجه مشکلات پیش آمده برای جوانانی که مهریه را 5 یا 10 یا100 سکه در عقد موقت قرار می دهند

 110. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اگر خانومی در 9 آبان ماه جدا شده باشند
  در چه تاریخی میتوانند دوباره اقدام به ازدواج کنند؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخ دهید

 111. ممنون از راهنماییتون…ازمایشات الزامیه یانه.حتما باید انجام بدیم.!بازم ممنووووووون

 112. درضمن کیس من هفته دیگه طلاق میگیره تومراحل پایانی هسته بعداز صلاق بلافاصله میتونم صیغه ش کنم…

  • با سلام و احترام
   اگر نوع طلاقش خلع نوبت اول باشد 3 ماه عده دارد باید صبر کنید پس از آن میتوانید .

 113. باسلام واحترام.اگه لطف کنید جواب سوال اخرمم بدین ممنون میشم
  طلاقشون توافقیه یعنی زن وشوهر سر یک مبلغی توافق کردن تواین توافق زن مقداری از مهریشو بخشیده یک پسرم داره که به شوهر سپرده شده کاملا توافق کردن هفته دیگه نوبت دفترخونه دارن برا طلاق.دراین صورت من باید3ماه صبر کنم براصیغه یانه…

  • با سلام و احترام
   با توجه به توضیحاتی که دادید نوع طلاق خلع نوبت اول می باشد و عده زوجه سه ماه است.

 114. سلام دوباره خدمت شما
  حاج آقا خانومی که بنده میخواهم با ایشان ازدواج کنم طلاق غیابی گرفته اند
  آیا عده ایشون هم 3 ماه است؟
  و سوال دیگرم این است که طلاق خلع به چه نوع طلاقی میگویند، آیا طلاق غیابی تفاوتی با طلاق خلع میکند یا خیر؟؟؟
  تشکر بابت پاسخ گویی شما

  • با سلام و احترام
   بله 3 ماه عده دارند
   طلاق توافقی و یا غیابی وخلعی طلاقیست که در آن زوجه کل مهریه و یا مقداری از آن را بخشیده باشد

 115. باعرض سلام وخسته نباشید…
  حاج اقا اون زن که صیغه من میشه مثلا ده سال تواین مدتی که صیغه بنده هسته قانونا میتونه ازدواج کنه یانه…اگه جایی ثبت نمیشه پس چطور متوجه صیغه اون زن میشن

  • با سلام و احترام
   وقتی یک زن را به عقد موقت خود در می آورید تا زمانی که مدت آن عقد تمام نشده قانونا و شرعا همسر شماست.
   اما چند نکته را توجه فرمائید
   در عقد موقت و صیغه که دفترچه و یا برگه صیغه نامه به شما می دهند در یک بند آن نوشته شده که زوجه از زوج وکالت می گیرد که هر زمان خواست با مراجعه به عاقد مابقی مدت را از طرف زوج بذل نماید و خود را رها سازد پس در عقد موقت چنین اختیاری در بعضی از صیغه نامه ها به زوجه داده شده است .
   در خصوص اینکه زمانی که زن در عقد موقت شما باشد با شخص دیگری صیغه نکند بستگی به ایمان و اعتقاد آن زن دارد چون همانطور که گفتید در شناسنامه ثبت نمی شود

 116. سلام من میخوام یک زن رو به صیغه موقت خودم در بیارم اگه مراجعه کنم به دفتر شما هزینه این صیغه نامه چقدره؟ از طرفی ایا نیاز به اوردن شاهد دارم ؟ ممنونم میشم راهنمایی کنید

  • با سلام و احترام
   دفترخانه ما بیشتر عقد دایم انجام می دهد و برای انجام عقد موقت به همکاران دیگر مراجعه نمایید .
   هزینه صیغه موقت تعرفه خاصی ندارد که از طرف سازمان مشخص شده باشد از مبلغ 100 هزار تومان تا 400 هزار تومان گرفته میشود و هیچ ربطی هم به تعداد سکه و یا مدت ندارد .
   نیازی به شهود نیست

 117. ضمن سلام و احترام
  میخواستم بدونم من با خانومی که قصد آشنایی و شناختن هم را داریم میتونیم محرم بشیم و صیقه محرمیت بدون دخول بینمون خونده بشه. چون هدف روابط زناشویی نیست.

  • با سلام و احترام
   در ضمن عقد شرط عدم دخول را شرط نمایید

   • این عقد توسط دفتر شما خوانده میشه؟
    هزینه اش چقدر هست؟

    • ا سلام و احترام
     دفترخانه ما بیشتر عقد دایم انجام می دهد و برای انجام عقد موقت به همکاران دیگر مراجعه نمایید .
     هزینه صیغه موقت تعرفه خاصی ندارد که از طرف سازمان مشخص شده باشد از مبلغ ۱۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان گرفته میشود

 118. با سلام و خسته نباشید
  ممنون میشم اگه جواب فوری بگیرم
  من با مردی صیغه 99ساله انجام دادیم و یک دفترچه به عنوان سند دست من هست
  در این دفترچه 20میلیون سفته به عنوان مهریه برای من در نظر گرفته شده
  حالا سوال من این هست با توجه به وکالتی که توی دفترچه زوج به من داده برای باطل کردن این صیغه،آیا موقع باطل کردن یک طرفه باید سفته ها رو به آقا پس بدم؟

  • با سلام و احترام
   اگر مهریه شماست پس بنابراین برای شماست نیازی به برگرداندن ندارید

 119. با سلام/ برای صیغه موقت ک در دفترخانه و باارائه صیغه نامه انجام میشود شاهد لازم است؟ مدارک مورد نیاز برای صیغه موقت؟/آیا حتما باید عاقد شرعی صیغه را جاری کند؟ باتشکر فراوان

  • با سلام و احترام
   شاهد نیاز نیست مدارک لازم یک قطعه عکس از زوجین و شناسنامه زوجین لازم است خود زوجین هم می توانند صیغه را جاری نمایند اما برای دریافت دفترچه و صیغه نامه که دارای مهر باشد نیاز به عاقد شرعی دارید .

 120. با سلام
  ۱)مبلغ مهریه تعیین شده حتما باید ضمن جاری شدن صیغه پرداخته شود یا بعدا هم میتوان پرداخت کرد؟
  ۲)میشود در دفترچه صیغه نامه حق وکالت ب زوجه نداد؟ ( بدلیل متواری شدن زوجه ویا مواردی ازین دست…) باتشکر

  • با سلام و احترام
   1- زمان پرداخت بستگی به توافق طرفین دارد..2-بله می شود این وکالت را نداد ولی اگر زمان صیغه مدت طولانی مثلا 20 سال باشد و زوج ناپدید شود برای زوجه مشکل می شود .

   • اگر صیغه ب مدت کوتاه مثلا یکماه باشد، برگه کفایت میکنه یا بهتره ک دفترچه باشه؟ البته بنده میخوام وقتی با ایشون هستم خیالم از بابت نیروی انتطامی و کلانتری و غیره…. راحت باشه.

 121. سوال آخر اینکه من و ایشون سر مبلغی ب تفاوق رسیدیم ،میخواستم بدونم همین مبلغ بعنوان« مهریه »در صیغه قید میشه؟ چون شنیدم ک میگن باید حتما سکهپرداخت شود!

  • با سلام و احترام
   چه وجه نقد و یا سکه یا هر چیزی که مالیت داشته باشد .

   • سلام
    اگر صيغه نامه رو خودمون نوشته باشيم و شاهد امضا كنه اعتبار قانوني داره؟

    • با سلام و احترام
     معمولا مراجع انتظامی و هتل ها صیغه نامه یی که دارای مهر برجسته باشد را قبول می کنند .

 122. سلام ممنون ازوقت بسیار ارزشمندتون که برای پاسخ به مردم میزارید چه ساعتی میتونیم تلفنی مصدی اوقاتتون بشم یک راهنمایی واجب نیاز دارم چون شهرستان هستم امکان نداره حضوری بیام خیلی کارم واجب و حیاتیه ازتون بینهایت سپاسگزارم

 123. با سلام/براى صيغه محرميت داشتن شناسنامه الزاميست؟؟؟
  اخه من من براى تعويض اسمم شناسنامم هنوز نيمده،مشكل پيش مياد؟؟؟،بدون شناسنامه امكان نداره؟؟؟

  • با سلام و احترام
   صیغه محرمیت عقد متعه و عقد موقت و یا صیغه اصطلاحاتی است که در این خصوص استفاده می شود و برای انجام آن معمولا عاقد های شرعی داشتن شناسنامه برای خانم را الزامی می دانند ولی برای زوج کارت ملی هم کفایت می کند . لازم بذکر است این دفترخانه صیغه انجام نمی دهد .

 124. آیا میتوان از عاقد درخواست کرد که میزان مهریه را 14 سکه بخواند در حالیکه تعداد آن 500 باشد و زوج، زوجه و پدر زوجه از این موضوع با خبر باشند، این کار برای جلوگیری از درگیری خانواده پسر با دختر میباشد؟

  • با سلام و احترام
   اطلاع خانواده داماد از مقدار مهریه قانونا نیازی نیست اما ابتدا باید شما عقد شرعی و قانونی خود را انجام دهید و بعد بصورت تشریفاتی عقد صوری برای شما انجام شود .

 125. با سلام/ با خانوم مطلقه ای اشنا شدم / صفحه مربوط ب طلاقشونم دیدم،ولی عکسشون اصلا شبیه خودشون نیست!البته ایشون میگن عکس برای ۱۵سال پیشه/ میخواستم بپرسم امکان داره دروغ گفته باشن؟ واینکه چجوری میشه فهمید ک شناسنامه متعلق ب خودشونه و واقعا مطلقه هستن؟ ممنون میشم مثل همیشه سریع پاسخ بدید/ با تشکر

  • با سلام و احترام
   کارت ملی و شناسنامه و گواهینامه مواردی است که می توان با اصل آنها احراز هویت کرد .

 126. در ضمن متذکر شوم برای صیغه میخوایم ب دفتر خانه مراجعه کنیم تا عاقد صیغه رو جاری کنن

  • بهتر است ابتدا احراز هویت را انجام دهید و سپس اقدام نمایید .
   این دفترخانه در زمینه ثبت عقد دائم فعالیت دارد و در خصوص انجام صیغه فعالیتی ندارد .

 127. با سلام میخواستم بدونم اگر عقدنامه گم بشه آیا المثنی میشه گرفت یا فقط رو نوشت میدن؟و آیا رو نوشت حکم همون عقد نامه رو داره و مثلا میشه با المثنی برای بخشیدن قسمتی از مهریه اقدام کرد؟و دیگه اینکه برای المثنی باید چکار کرد؟

 128. و سوال دیگه برای بخشیدن بخشی از مهریه میشه بدون وجود پدر زوجه اینکار انجام شه؟و اینکه آیا برای اینکار عقدنامه تعدیض میشه یا تو همون مینویسن که بخشیده شده مقداریش؟

  • با سلام و احترام
   می بایست به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید و حضور زوجه کافیست و هر زمان مهریه طبق اقرارنامه وصول گردد در ملاحظات دفتر ازدواج و رونوشت نوشته می شود .

 129. با این تفاسیر دفتر خانه ای ک برای صیغه مراجعه میکنیم میتونه با ارائه کارت ملی یا هر کارت شناسایی دیگه ای از زوجه، این اهراز هویت رو انجام بده دیگه،درسته؟

  • با سلام و احترام
   کارت شناسایی که از مرکز ذیصلاح صادر شده مثل گواهینامه کارت ملی پاسپورت و با این موارد احراز هویت نمایید .

 130. ممنون از پاسخوگییتون بعد میشه به هر دفتر خانه ای مراجعه کرد برای بخشش مهریه یا فقط به همون دفترخانه ای که توش عقد صورت گرفته باید مراجعه کرد؟

  • با سلام و احترام
   برای کاهش مهریه باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید و نه به دفاتر ازدواج
   می بایست سند اقرارنامه برای زوجه تنظیم گردد پس از ثبت آن در دفتر اسناد رسمی به دفتر ازدواجی که در آن عقد کرده اید مراجعه نمایید برای ثبت آن اقرارنامه در سند نکاحیه و دفتر مربوطه

 131. برای گرفتن رو نوشت چی؟باید به همون دفترخانه مراجعه کنیم؟

  • با سلام و احترام
   برای درخواست و تحویل گرفتن رونوشت باید به دفتر ازدواجی که در آن عقد کرده اید مراجعه نمایید .

 132. ببخشید یه سوال دیگه برای گرفتن رو نوشت چه مدارک و چه کسانی لازمه و هزینه اش چقدره؟

  • با سلام و احترام
   زوج یا زوجه و یا وکیل رسمی آنها به دفتر ازدواج مربوطه مراجعه می کنند با همراه داشتن کارت ملی و یا شناسنامه

 133. خیلی ممنون از راهنماییتون .آخه من پارسال رفتم از دفتر ازدواج برای بخشش بخشی از مهریه سوال کردم گفتن پدر زوجه باید باشه حتما.واس همین برام سوال پیش آمد

  • با سلام و احترام
   قانونا شخصی که بالای 18 سال باشد می تواند در امور مالی خود دخل و تصرف نماید و اقرارنامه مهریه را امضاء نماید

 134. با سلام و خسته نباشید.من ده روز پیش از نامزدم جدا شدم یعنی طلاق گرفتیم.توی سند طلاق زده خلع نوبت اول.میخواستم بدونم یعنی چی؟
  خیلی ممنون

  • با سلام و احترام
   یعنی زوجه مقداری یا تمامی مهریه را بخشیده و طلاق گرفته است نام همسر شما در این نوع طلاق تا زمانی که ازدواج جدیدی از طرف شما صورت نگرفته است در شناسنامه شما باقی می ماند و در ازدواج بعدی دیگر نیاز به اذن پدر برای ازدواج ندارید.

 135. با سلام بنده میخوام با خانمی که در حال حاضر در ترکیه هست ازدواج موقت کنم و برم ترکیه و با ایشون زندگی کنم برای همین ایشون نمیتواند به ایران بیاید و ماهم از طریق یک روحانی به صورت تماس تصویری اینترتی عقد موقت را جاری کردیم و در حال حاضر از لحاظ شرعی محرم هستیم آیا امکانش هست که بتونیم از طریق شما دفترچه صیغه نامه رو زتونیم تهیه کنیم ؟ در ضمن خانم 13 سال پیش همسرشون فوت شدن. برای همین میخوایم مدرکی دال بر اینکه ما محرم هستیم رو داشته باشیم.ممنون میشم راهنمایی کنید.سپاس

  • با سلام و احترام
   دفتر ازدواج 218 در زمینه عقد دایم فعالیت دارد به دفترخانه دیگری برای اینکار مراجعه نمایید.

 136. باسلام میخواستم بدونم صیغه های بلند مدت و کوتاه مدت به اداره ثبت احوالم گزارش میشه؟ مثلا اگه از ثبت احوال استعلام بگیریم نشون میده کسی ازدواج موقت داشته یانه؟ د

 137. سلام دفترخانه ی شما برای عقد دائم مرد متاهل رضایت همسر اول را میخواهد یا راهی برای این کار هست؟ خواهش میکنم کمک کنید اگر جایی سراغ دارید معرفی کنید خواهش میکنم

  • با سلام و احترام
   برای ثبت ازدواج دوم قانونا رضایت همسر اول و حکم از دادگاه لازم است و اگر هم بدون رضایت این کار انجام گیرد همسر اول هم حق طلاق بانضمام دریافت مهریه و نفقه را دارد در این زمینه دفتر خانه ای را نمیشناسیم .

 138. سلام روز بخیر من دختر مجردی هستم که خواستگاری دارم می خواستم بدونم آیا میشه استعلام کرد که بدونم آیا ایشان قبلا عقد کردن یا نه، اگر راهی هست میشه لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • با سلام و احترام
   فقط یک راه دارد آن هم اخذ گواهی تجرد است که فقط به صاحب شناسنامه و یا نماینده و وکیل قانونی وی داده می شود بهتر است برای اینکه ناراحتی پیش نیاید هر دو اقدام به اخذ گواهی تجرد نماید .

 139. سلام ببخشید می شه کسی صیفه طلاق بخونه بعد ثبت قانونی نشه

  • با سلام و احترام
   برای اجرای صیغه طلاق حکم طلاق توافقی از دادگاه لازم است و سپس مراجعه به دفتر طلاق و اجرای صیغه و ثبت آن در شناسنامه ها و سامانه ثبت احوال .
   در زمان خواندن صیغه طلاق چند مورد باید رعایت شود و صرف خوانده صیغه طلاق نیست .

 140. سلام ببخشید میشه صیغه نامه برای ازدواج موقت در دفاتر ازدواج تنظیم کرد؟اگر میشه هزینش چقدره؟ممنونم

  • با سلام و احترام
   بعضی از دفاتر ازدواج صیغه نامه به زوجین می دهند تعرفه خاصی از طرف سازمان اعلام نشده است معمولا بین 100 تا 200 هزار تومان است و هیچ ربطی یه مقدار مهریه و مدت ندارد .

 141. سلام
  من 4 سال پیش با آقایی ازدواج موقت دوساله داشتم و دفترچه گرفتم، بعد از پایان مدت به درخواست ایشون، خودمان صیغه ازدواج دائم را خواندیم، آیا این ازدواج صحت دارد؟ با توجه به اینکه ایشان اکنون به شدت بیمار هستند و از همسر قبلیشان هم دو فرزند بزرگ دارند، آیا از نظر قانونی ارثی به من میرسد؟ آیا میتوان مدعی عقد دائم با ایشان بود؟ یا چون مدرکی ندارم ابن ازدواج باطل است؟

  • با سلام و احترام
   ازدواج دائم اگر درست جاری شده باشد حتی اگر خود زوجین هم بخوانند واقع میشود اما مشکل اینجاست که شما شرعا زن و شوهر هستید و نه قانونا .
   می بایست کلیه مدارک و شواهدی که دارید که اثبات کند صیغه عقد دایم بین شما جاری شده به دادگاه برده تا بتوانید آن عقد را ثبت قانونی نمایید و یا از طریق اقرارنامه در دفتر اسناد رسمی هر دو (زوج و زوجه) حاضر شوند و نسبت به وقوع این عقد اقرار نمایند .
   شرعا عقد دایم انجام شده و قانونا خیر در صورتی که قصد جدایی دارید باید صیغه طلاق برای شما جاری شود .

 142. آیا برای عقد شرعی شناسنامه لازم است یا همان کارت ملی کفایت میکند؟

  • با سلام و احترام
   یک قطعه عکس از زوجین و اصل شناسنامه زوجین برای صیغه موقت لازم است البته بعضی عاقدهای شرعی وجود کارت ملی زوج و اصل شناسنامه زوجه را کافی می دانند .

 143. سلام
  آیا ازدواج موقت فقط باید در محضر ثبت شود؟
  آیا عاقد یا شاهد نیاز دارد؟
  یا اینکه زن و مرد در خانه همدیگر هم میتوانند خودشان صیغه را اگر بلد بودند بخوانند؟

  • با سلام و احترام
   خود زوجین هم می توانند صیغه عقد موقت را بخوانند بدین صورت شرعا محرم هستید فقط صیغه نامه ندارید .
   عاقدهای شرعی و یا بعضی دفاتر ازدواج بزوجین صیغه نامه می دهند .

 144. سلام.من 5 ماه پیش عقد کردم ولی چون 2 دنگ از خانه ای که در قباله ام ذکر شد به دلیل این که سند خانه در رهن بانک بود به نامم نشد هنوز عقد نامه ما محضری نشده است.و ظاهرا خانواده همسرم میگویند تا 2 سال دیگه سند در رهن بانک است.هیچ راه دیگری وجود ندارد تا این سند به نامم بشود و عقد نامه ما قانونی و محضری بشود؟ یا من باید 2 سال دیگه صبر کنم تا عقدم محضری بشود
  ممنون میشوم پاسخ دهید؟؟؟

  • با سلام و احترام
   برای حل این مشکل چندین راه وجود دارد
   1- ارزش ملک را تبدیل به سکه کنید و هر زمان از رهن درآمد و زوج بنام زوجه کرد شما هم اقرارنامه در دفتر اسناد رسمی می دهید که آن مقدار سکه را وصول کرده اید و از مهریه شما کم میشود .
   2- می توانید وکالت فروش بگیرید و سپس عقد کنید
   3- می توانید سند صلح بزنید و سپس عقد کنید

 145. سلام
  براى عقد موقت شناسنامه الزاميست؟؟؟
  يا كارت ملى هم كفايت ميكنه؟؟؟؟

  • با سلام و احترام
   در عقد موقت اصل شناسنامه زوجه الزامیست برای زوج معمولا کارت ملی هم کافی است .

 146. سلام
  يك ماه ديگه عقد و عروسيمه و شناسنامه پدرم گم شده الان كارت ملي فقط داره ميخواستم بدونم براي عقد دايم كارت ملي كفايت ميكنه يا حتما اصل شماسنامه لازمه ؟
  ضمنا قباله ازدواج پدر و مادرم ايران نيست و اگر شماسنامه المثني بگيرن زمان زيادي ميبره ضمن اينكه قباله ازدواج نيست و شناسنامه سفيد ميدن تنها راه كارت مليه امكانش هست يا جشن رو كنسل كنيم ؟

 147. سلام عقد موقت مدرک دارک ثابت زوجه من هست برا استفاد از هتل اینا

  • با سلام و احترام
   اگر صیغه نامه به شما داده شود عکسهای زوجین بر روی آن هست و آن مدرک شما برای هتل ها می شود .

 148. باسلام میخواستم بدانم صیغه نامه موقت که دارای عکس است باید مهر عاقد شرعی پای آن خورده شود یا نه؟

 149. باسلام میخواستم بدانم صیغه نامه موقت که دارای عکس است باید مهر عاقد شرعی پای آن خورده شود ؟اگر به مسافرت برویم و مامور از من نسبت را بخواهد با نشان دادن صیغه نامه عکس دار بدون مهر آیا قابل قبول است؟

 150. سلام ایا راهی هست که ادم متوجه بشه یه شخص چند بار در طول عمر خود سابقه صیغه شدن برای ازدواج با افراد مختلف بوده؟

  ممنون می شم جوابو ایمیل کنید.

  • با سلام و احترام
   با توجه به اینکه هیچگونه بایگانی ندارد و ثبت احوال هم کاملا از آن بی اطلاع است پس بنابراین راهی برای استعلام ندارد .

 151. سلام لطف کنین مدارک برای مجوز عقد زن ایرانی با مرد عراقی را ذکر بفرمایید

  • با سلام و احترام
   مدارک لازم جهت ازدواج مرد خارجی و زن ایرانی:

   1) گذرنامه مرد خارجی
   2) پروانه اقامت ازدواجی مرد از وزارت کشور
   3) پروانه زناشویی زن از وزارت کشور
   4) شناسنامه و کارت ملی زن
   5) یک قطعه عکس از زوج و زوجه
   6) اقرانامه مرد خارجی مبنی بر تشرف به دین اسلام(اگر مسلمان هستند نیاز نیست )
   7) انجام آزمایشات لازم قبل از ازدواج
   8) حضور معتمد و مترجم مرد خارجی در هنگام ثبت ازدواج

 152. سلام وقت بخیر
  به ازدواج دوم همسرم شک دارم اما نمیدانم چطور پیگیری کنم؟ چون شک دارم و اگه بخوام علنی مطرح کنم ممکنه یا پنهان کنه یا به هر صورت پیروز نشم.
  آیا راهی هست که بشه از این کار استعلام.گرفت؟
  ممنونم

  • با سلام و احترام
   اداره ثبت احوال تنها مرجعیست که در خصوص سوابق ازدواج و طلاق اشخاص اطلاع دارد و این اطلاعات را به صاحب شناسنامه و یا وکیل قانونی وی می دهد .

 153. سلام میخواستم بپرسم چرا مبلغ عقد موقت از دائم بیشتره؟؟؟؟
  شما جایی میتونین معرفی کنین بین 100 تا 150 باش؟

  • با سلام و احترام
   تعرفه خاصی نداره و سازمان تعرفه خاصی را اعلام نکرده هر شخصی دلبخواه قیمت را اعلاممی کند باید جستجو کنید و قیمت پایین را انتخاب کنید .

 154. سلام دختري 37 ساله هستم كه مجرد مي باشم و تصمي به عقد موقت با يك آقايي دارم مي خواستم بدونم در اين سن اجازه پدر لازم است يا خير و آيا مي شود عقد موقت خواند و هزينه ثبت آن چقدر است

  • با سلام و احترام
   بعضی از مراجع و آقای مکارم نظر بر این دارند که اجازه برای دختر رشیده بالای 30 سال نیاز نیست .
   تعرفه خاصی نداره و سازمان تعرفه خاصی را اعلام نکرده هر شخصی دلبخواه قیمت را اعلام می کند باید جستجو کنید و قیمت پایین را انتخاب کنید .

 155. سلام.. برای ازدواج موقت زوجه که پدرشان فوت کرده و مطلقه نیز نمی باشند و سنشان 33 سال باشد.. شرایط و مدارک ثبت صیغه نامه موقت چگونه است؟

 156. سلام چطور میشود فهمید که دختری قبلا ازدواج کرده یا نه؟آیا دفتر خانه شما گواهی تجرد را از دختر خانم طلب میکند و پسر چطور میتواند بفهمد که شناسنامه اش را بدلیل ازدواج قبلی عوض نکرده است

  • با سلام و احترام
   لزومی برای اخذ گواهی تجرد نیست قانونا اما اگر برای خود زوجین مهم است باید به ثبت احوال مرکزی واقع در حسن آباد مراجعه نمایند و درخواست گواهی تجرد نمایند .

 157. با سلام اگر خانومی با شناسنامه المثنی ازدواج دایم کند وشناسنامه اصلی را جهت گرفتن مستمری پدرش به تامین اجتماعی ارائه دهد مشکلی پیش نمی اید؟ آیا تامین اجتماعی از طریق سیستم ثبت احوال مطلع میشود؟

  • با سلام و احترام
   بانکها و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج به سامانه ثب احوال متصل می باشند در خصوص تامین اجتماعی اطلاعی نداریم .

 158. سلام.میشه بگید 1شمش طلا معادل چند سکه تمام بهار آزادی هست؟

 159. باسلام من دوبار ازدواج داشتم که متاسفانه منجر به طلاق شد بعد عقد دوم طلاق نامه اولمو محضر گرفت و جاش عقد نامه جدید داد که اونم نشد و جداشدیم من الان بخاطر دختری که از همسراولم دارم احتیاج به طلاق نامه اولم دارم میخواستم راهنمایی کنید امکان داره برم اون محضر و طلاق نامه قبلیمو بگیرم ؟با تشکر

  • با سلام و احترام
   طلاق نامه در آخرین دفتر ازدواجی که عقد کرده اید بایگانی می شود هم می توانید به دفتر ازدواج مربوطه مراجعه نمایید و طلاقنامه را گرفته و در یکی از دفاتر اسناد رسمی برابر با اصل کنید و دوباره به دفترازدواج مربوطه بازگردانید و یا به دفتر طلاق صادر کننده مراجعه نمایید و یک رونوشت از طلاقنامه خود دریافت نمایید .

 160. با سلام و احترام و عرض ادب
  ايا كسي كه صيغه كسي هست به صورت شوخي يا در صورت عصبانيت بگه نميخوامت يا طلاق دادمت اين صيغه باطل ميشه يا خير؟!

  • با سلام و احترام
   قصد داشتن شرط است در صیغه چیزی بعنوان طلاق وجود ندارد طلاق مربوط به عقد دائم است در صیغه موقت مرد می بایست بگوید مابقی مدت صیغه را بخشیدم و زن هم می گوید مهریه را گرفتم یا بخشیدم با گفتن یان دو مورد صیغه موقت بین زوجین از بین میرود .

 161. با سلام و احترام یک سوال داشتم. بنده قصد ازدواج دارم البته همسرم دارای شناسنامه نمی باشد.(ایرانی نیست) . میخواستم بدونم شرایط و نحوه دریافت شناسنامه و مراجعه جهت عقد به چه صورت هست؟

  • با سلام و احترام
   برای ثبت عقدهای خارجی و کسب اطلاعات با این شماره تماس بگیرید 02177482986

 162. سوالی داشتم از خدممتون . برای ثبت ازدواج دایم اگر به پدر دسترسی نداشته باشیم و جد پدری هم فوت شده باشد ولی قبلا یک بار ازدواج موقت کرده باشه و عقد نامه انقطاعی شرعی هم داشته باشه عقد دایم یا عقد موقت انجام میگیره ؟

  • با سلام و احترام
   حضور پدر و یا وکالت از ولی زوجه برای دوشیزه لازم است

   • با سلام
    مبخواستم بدونم هزینه خواندن صیغه طلاق چقدر هست.و ایا نیاز به شاهد داره؟
    و سوال دیگم اینکه ایا محضر روزهای جمعه هم با تعیین وقت قبلب صیغه طلاق میخونه یا نه؟

    • با سلام و احتزام
     دفتر ازدواج 218 تهران فقط ازدواج است و برای طلاق باید به همکاران دیگر که دارای دفتر طلاق هستند مراجعه نمایید هزینه قانونی همان 190 هزار تومان است اما معمولا بین 250 تا 300 تومان دریافت می شود با هماهنگی در ایام تعطیل هم انجام می شود /.

 163. سلام من شوهرم إيراني نيست
  تمام مراحل رو انجام داديم
  مسلمان شدند و برگه مجوز ازدواج گرفتيم
  منتظر برگه اقامتيم مه بيايم عقد كنيم انشالا
  الان ميخوايم بريم سفر
  ميخوام عقد موقت مهر دار برجسته بگيرم كه به اميد خدا بريم سفر
  ممكنه بفرماييد چند روز طول ميكشه و چقدر هزينه داره برامون

 164. با سلام و خسته نباشید
  در صورتی که ادرس دفتر خونه ازدواج تغییر کرده و تلفنی هم نداریم چگونه می توانیم آن دفترخانه رو پیدا کنیم؟

 165. لطفا کمکم کنید

 166. سلام
  من چند سوال داشتم .
  1-برای صدور نامه برای آزمایشگاه هزینه دریافت میکنید؟
  2-برای ثبت عقد هنگام گرفتن امضاها و حقوق قید شده در عقد نامه این کار جلوی همه و خانواده ها انجام میشه؟
  3- برای گرفتن حق طلاق برای خانم چه باید کرد؟و این کار بدون اطلاع خانواده ها انجام میشه؟

  • با سلام و احترام
   1- خیر
   2- معمولا خانواده ها دوست دارد در کنار عروس داماد باشند ولی موقع ثبت فقط زوجین و شهود و ولی زوجه برای امضا ها کافی است .
   3-بهتر است وکالت طلاق در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود . که معمولا همزمان با عقد انجام می شود . برای توضیحان بیشتر با تلفن 09124455567 تماس بگیرید .

 167. با سلام اگر پسری فشار جنسی بهش فشار بیاره و موقعیت ازدواج رو نداشته باشه در ضمن برای اینکه گناه نکنه بخواد یه زن مومن و با اخلاق که مطلقه باشه را صیغه کنه از چه طریقی می تونه یک مورد مناسب پیدا کنه
  سایتهای همسر یابی که میگن تغلبی هست ، دفاتر ازدواج هم که میگن در این زمینه فعالیتی ندارن پس تکلیف چیه؟

  • با سلام و احترام
   در خصوص همسر یابی هیچگونه نهاد و یا موسسه دارای مجوز نداریم .

 168. با سلام و خسته نباشید.
  میخواستم بدونم امکان تعویض شناسنامه وجود داره.من قبلا ازدواج کردم و طلاق گرفتم،فرزند هم نداشتم جهت ازدواج مجدد هم اقا خبر دارن که قبلا ازدواج کردم.امکان تعویض شناسنامه وجود داره که فقط اسم همسر دومم ثبت شه.

  • با سلام و احترام
   شناسنامه فقط در صورتی که نوع طلاق بائن غیر مدخوله باشه و زوجه هنوز دوشیزه باشه تعویض میشه و اسم همسر قبلی حذف میشه در باقی موارد هر زمان ازدواج جدید انجام شد شناسنامه تعویض میشه و نام آخرین همسر چاپ میشه .

 169. سلام متشکر از پاسخگویی شما در خصوص همسریابی موسسه ای نیست که کارش درست باشه ولی مجوز نداشته باشه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 170. سلام و عرض خسته نباشید
  ایا پسر مسلمان میتونه با یه دختر بهایی ازدواج کنه. بدون اجازه پدر پسر! ؟

  • با سلام و احترام
   اجازه پدر در ازدواج پسر نقشی ندارد اما بهایی باید مسلمان شود تا بتوانید با او عقد دایم انجام دهید .

 171. سلام حاج اقالطفاسریع جواب میخام دوستم صیغه دایم کرده زن اولش فهمیده کپی صیغه راپیداکرده الانم دادگاه افتادن میتونه باکپی ثابت کنه

  • با سلام و احترام
   بستگی به مدارک و ادله ارائه شده توسط مدعی (زن اول) و نظر قاضی دارد

 172. حاج اقاببخشی مردمیتواندازاول بگردن نگیرد

  • با سلام و احترام
   ادله و شواهد و مدارکی که زن اول به همراه دارد اگر قابل استناد باشه و قاضی کافی بداند جایی برای انکار آن نیست .

 173. سلام
  1آیا هنگام طلاق،طلاق نامه ب هر یک از طرفین داده میشود؟
  2آیا در صورت بکارت زن، این موضوع در طلاق نامه هر دو طرف ذکر میشود یعنی میشود با مطالعه ی طلاق نامه هر یک از طرفین از این موضوع مطمئن شد ؟

  • با سللام و احترام
   طلاقنامه به زن داده می شود .
   در صورت دوشیزه بودن و باکره بودن پس از طلاق طی نامه ای که دفتر طلاق به زوجین می دهد با مراجعه به ثبت احوال شناسنامه ها را تعویض می کنند و نام همسر کلا حذف می شود .

 174. با سلام و خسته نباشید
  من در شرف ازدواج با خانمی هستم که به علت فوت مادرش حقوق ماهانه دریافت میکند.آیا راحی وجود داره که بعد از عقد این حقوق قطع نشه؟

  • با سلام و احترام
   دفاتر ازدواج به سامانه ثبت احوال بصورت آنلاین وصل هستند و به محض انجام عقد و یا نهایتا چند روز بعد مستقیما به ثبت احوال ارسال می گردد.

 175. با عرض سلام و تشکر از لطف شما بابت پاسخ هاتون

  1. با توضیحی ک فرمودید یعنی مرد جز اینکه در شناسنامش طلاق ثبت میشه هیچ برگه ای مبنی بر طلاق دریافت نمیکنه؟
  2. آیا نوع طلاق و دوشیزه بودن هر دو در طلاقنامه ذکر میشود؟

  • 1- مرد نیازی به طلاقنامه ندارد برای ازدواج بعدی ولی زن احتیاج داره که به دفتر ازدواج آنرا ارائه کند و تحویل دهد .
   2-نوع طلاق خلع یا مبارات یا رجعی و یا بائن غیر مدخوله در صفحه اول طلاقنامه درج می شود اما اگر نوع طلاق شما مورد آخر باشد ثبت احوال کلا شناسنامه ها را تعویض می کند و به عنوان کسی که در شناسنامه اش سابق ازدواج ندارد دوباره ازدواج می کنید .

 176. با عرض سلام و وقت بخیر

  برای طلاق بائن غیرمدخوله ملاک گواهی پزشکی قانونی است ؟
  یعنی اگر طلاق در دوران عقد نباشه و بعد از چندسال از زندگی مشترک صورت بگیره ولی زن دوشیزه باشه و گواهی پزشکی قانونی داشته باشه تقاضای طلاق بده چ نوع طلاقی ثبت میشه؟

  • با سلام و احترام
   پزشکی قانونی مرجع رسمی برای اثبات دوشیزگی هست که جزو مراحل طلاق انجام می شود .

 177. با عرض سلام
  بنده متاهل هستم و حدود یکسال پیش با خانمی ازدواج موقت داشتم. ایشان در حال حاضر باردار هستند و تصمیم داریم که آن ازدواج موقت را به ازدواج دائم تغییر دهیم به گونه ای که نام ایشان و فرزند نیز در شناسنامه من و همینطور بالعکس ذکر شود. برای انجام آن چه اقداماتی باید بشود؟ آیا با مراجعه به دفتر شما و درخواست فوق الذکر قابل انجام است؟ ممنون میشم راهنمایی فرمائید.

  • با سلام و احترام
   باید از طریق دادگاه اقدام نمایید

   • با سلام و تشکر از پاسخ
    با توجه به عدم آشنایی ما با مراحل دادگاه و انجام امور مربوطه آیا شخص یا کارگزاری وجود دارد که انجام این کار بصورت وکالت به ایشان واگذار شود تا ایشان نسبت به این کار اقدام نمایند؟

    • با سلام و احترام
     می توانید با شماره تلفن 09307102500 جهت هماهنگی با وکیل خانم کمالی تماس بگیرید .

 178. سلام حاج اقاببخشین مرداگه بخواهدزنش راطلاق دهددادگاه ضامن برای مهریه میخاد

 179. با سلام
  بنده یه مشکلی دارم به دلیل اینکه باید وامی بگیریم و این وام نیازمند سند ازدواج دفتر تهران می باشد من می خواستم بدونم امکان این کار وجود دارد در خانه پدر مادرم در شهرستان خطبه عقد خوانده ولی به ثبت نرسد و در تهران این کار را انجام دهم؟ و آیا حتما باید پدر عروس برای ثبت سند ازدواج حضور داشته باشد؟

  • با سلام و احترام
   حضور پدر زوجه یا داشتن وکالتنامه از طریق یکی از دفاتر اسناد رسمی برای دختری که سابقه ازدواج ندارد و دوشیزه است برای ثبت ازدواج لازم است.

 180. با سلام و احترام
  بنده یک بار قبلا ازدواج کردم و جدا شدم
  و خانواده خانمم از ازدواج قبلیم آگاه بودن. بعد از عقد با همسمرم در صفحه ۷ عقد نامه دفتر دار به ازدواج قبلیم اشاره کرده هست و این باعث اعصاب خوردی ما شده هست. آیا راهی وجود دارد که سند دیگری بگیریم و این قسمت نوشته نشود لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام و احترام
   سوابق ازدواج زوج یا زوجه در سند نکاحیه و دفتر مربوطه نوشته می شود و هر وقت رونوشت هم بخواهید در رونوشت هم این سوابق نوشته می شود بنابراین رونوست هم صادر شود به همین صورت است .
   لازم بذکر است که سند نکاحیه (دفترچه ای) فقط یکبار آن هم زمان عقد صادر می شود .

 181. عگممنونم از پاسختون میخواستم بدونم آیا رونوشت هم مثل دفترچه (سند ) اعتبار دارد و آیا با آن هم میشود وام گرفت؟

 182. ببخشید اگه تاریخ ازدواج قبلیرو و با لاک غلط گیر درست کنیم. مشکلی پیش میاد.

  • با سلام و احترام
   شناسنامه ها با ازدواج جدید و درخواست شخص تعویض می شوند و نام همسر قبلی در شناسنامه جدید پاک می شود اما سند نکاحیه و دفتر مربوطه جزو سوابق می ماند و شما در سند رسمی نمی توانید آنرا پاک کنید یا محو نمایید هر گونه دستکاری در سند رسمی خلاف قانون است .

 183. با سلام مجدد
  خب وقتی از شناسنامه پاک میشه چه دلیلی داره که تو سند مینویسن و این نوشته همیشه تو سند باقی میمونه. و باعث آزرده خاطر شدن میشه. و این چه قانونیه که اگه سند گم بشه سند دیگه ای نمیدن.؟؟؟؟

  • با سلام و احترام
   یکی از دلایل اطلاع پیدا کردن طرف مقابل برای ازدواج است که بداند سابقه ازدواج داشته اید .
   سند نکاحیه فقط بار اول صادر می شود و برای دفعات بعد رونوشت یک صفحه ای چاپ می شود که همانند سند نکاحیه دارای اعتبار است .

 184. سلام
  ببخشید من باکره نیستم. البته ازدواج نکردم و براساس رابطه …
  میخوام با آقایی عقد موقت کنیم میخواستم بدونم که برای عقد موقت آیا باید برای عقد موقت باید برگه باکره نبودن با محضر ارائه بدم؟
  و پیش دکتر زنان برم کافیه یا باید حتما به پزشک قانونی برم؟

  • با سلام و احترام
   در عقد دائم که عقد رسمی و قانونی است ملاک شناسنامه ها هست که اگر دارای سابقه ازدواج باشد اجازه پدر لازم نیست اگر دارای سابفه ازدواج نباشد اجازه پدر لازم است .
   اما در عقد موقت که عاقد شرعی انجام می دهد و جنبه رسمی ندارد می بایست با خود عاقد شرعی از این موضوع اطلاع پیدا کنید
   بعضی از مراجع برای دختر 30 سال به بالا (رشیده) حتی اگر دوشیزه هم باشد اجازه پدر را لازم نکرده است .
   اما در ازدواج دائم قانون ملاک عمل است .

 185. با سلام من 24سالمه و سوگولی من 18سالش کامل شده خرداد ماه سال 95میشه 19سالش ما به خاطر کشمکش های طولانی خانواده اون به مشکل بر خوردیم الان هم میخوایم با هم دیگه فرار کنیم میخواستم این سوال رو از شما بپرسم که ایا این امکان وجود داره که بدون شناسنامه ورضایت کامل دختر بشه عقد کرد یا اگرم نه راه چاره چیه حتما باید شناسنامش رو باخودش برداره؟؟؟ چون اخه شناسنامش همیشه دسته باباشه ؟راه حل چیه ممنون

  • با سلام و احترام
   اگر پدر مخالف است بهتر است از راه های قانونی اقدام نمایید و از طریق دادگاه درخواست دهید تا اجازه پدر زوجه برای شما صادر شود چون اگر بدون رضایت پدر عقد انجام شود ولی زوجه می تواند هم از شما شکایت کند و هم از دخترش و هم عقد را باطل کند لازم بذکر است برای عقد هم شناسنامه ها احتیاج است هم ولی زوجه و یا نماینده قانونی او و یا حکم دادگاه .

 186. سلام
  ببخشید اما منظور من اجازه پدر نبود.
  منظورم برگه دکتر برای نشون دادن باکره بودن یا نبودن دختر است.
  میخوام بدونم موقعی که دفتر میرم احتیاج که برگه پزشکی ببرم برای اینکه نشان دهد باکره نیستم؟
  و این برگه پزشکی رو از دکتر زنان گرفته بشود کافیه یا نه باید حتما برم پزشک قانونی و آنها باکره نبودن را تایید کنند؟

  • با سلام و احترام
   نیازی به برگه نیست ملاک شناسنامه است
   عاقد شرعی برگه از شما نمیخواد و شناسنامه میخواد اگر دوشیزه نیستید و سابقه ازدواج ندارید در مطلب قبل توضیح داده شده است .

 187. سلام .
  ببخشید منظور من ازدواج پدر نبود.
  میخوام بدونم وقتی میرم محضر برای عقد موقت آیا محضر از من برگه تایید دکتر برای باکره نبودن من میخواد؟
  و من این برگه تاییدیه رو می تونم از دکتر زنان بگیرم یا نه، باید از پزشک قانونی تاییدیه باکره نبودن رو بگیرم؟

  • بعضی از افرادی که عقد موقت انجام می دهند ممکن است با اقرار شما به باکره نبودن هم عقد موقت انجام دهند
   کلا عقد موقت چون از طریق مرجع قانونی انجام نمی شود رعایت کردن موارد قانونی مانند عقد دایم را ندارد ممکن است به هر صورت عمل نمایند .

 188. با سلام و احترام
  چندبار می توان رونوشت عقدنامه را گرفت؟
  من یکبار گرفته ام ایا باز هم میشود؟ همسرم هم بگیرد؟

 189. سلام میخواستم بپرسم چرا توی فرم تک برگی صیغه نامه مهره دفترخونه زده نمیشه

  • با سلام و احترام
   صیغه نامه سند عادی محسوب می شود و خلاف قانون است مهر رسمی دفتر ازدواج در آن زده شود و برای سردفتر تخلف محسوب می شود .

 190. جناب دختر باکره که 30سال سن داشته و شغل و مخارج جدا از خانواده داشته میتواند بدون اجازه ی پدر عقد موقت داشته باشد؟ دیگه 30سالشه

  • با سلام و احترام
   در این خصوص بعضی از مراجع اجازه پدر را برای دختر رشیده بالای 30 سال لازم نمی دانند بطور مثال آیت الله مکارم شیرازی

 191. با سلام
  من با آقایی که همسر اول دارن عقد دائم کردیم ولی محضری نکردیم…الان بعد داشتن رابطه و از بین رفتن بکارتم، میتونیم بدون رضایت همسر این آقا عقد رو ثبت رسمی کنیم؟
  اگه صیغه نامه ارائه بدیم چطور؟ میشه ثبت رسمی بکنیم؟در هر دو صورت راهنمایی کنید هردو تصمیم داریم در شناسنامه ها ثبت بشه

  • با سلام و احترام
   با ارائه صیغه نامه و یا اثبات عقد دائم در دادگاه می توانید اجازه ثبت عقد دائم را از دادگاه بگیرید اما چون بدون رضایت همسر اول زوج بوده همسر اول هم حق طلاق و هم حق اخذ مهریه را دارد .

 192. با سلام و خسته نباشید
  آیا میشه بدون اجازه همسر اول با دختری ازدواج کرد؟
  عقد دائم

  • با سلام و احترام
   بصورت قانونی نیاز به حکم دادگاه و رضایت همسر اول دارید.

 193. سلام وتشکر از شما بابت وقتی که برای پاسخ گویی به سوالات میذارین.
  میشه لطفا متن وکالت نامه گرفتن حق طلاق رو بفرمایید.ممنون

  • با سلام و احترام
   این متن وکالت طلاق به همراه حق انتخاب حضانت فرزند است
   موردوكالت: مطلقه نمودن همسر دائمي موكل (وكيل اين سند) از زوجيت موكل بهر قسم از طلاق اعم از بائن رجعي خلع يا مبارات با هر شرط و قرار و بهر طريق اعم از اخذ مهريه و نفقه و اجرت المثل و غيره و يا بذل آن و يا بذل عين مهريه يا معادل يا كمتر يا بيشتر از مهريه و قبول بذل از طرف موكل روشن شدن تكليف فرزندان با حق قبول يا رد سرپرستي فرزند/ فرزندان و با حق تعيين نفقه فرزند/ فرزندان—— و مراجعه بدادگاه ها دادسراها واجراي احكام و نيروي انتظامي و ديوان عالي كشورو مراجعه به هر يك از دفاتر رسمي ثبت طلاق و به ثبت رسانيدن طلاق توكيل جهت اجراي صيغه شرعي طلاق ولوكرارا” و با حق مراجعه به بهزيستي و مشاوره خانواده و شركت در جلسات از طرف موكل و امضا ذيل و ظهر كليه اوراق و مدارك و دادخواست و اسناد و ثبت دفتر و اخذ گواهي عدم امكان سازش با حق تعيين وكيل و اخذ وكيل دادگستري دفاع در موارد مندرج در تقديم دادخواست اعتراض به راي و تجديدنظر و اسقاط حق تجديد نظر خواهي و اسقاط حق فرجام خواهي و اعاده دادرسي ادعاي جعل يا انكار استردادسند طرف تعيين جاعل ارجاع دعوا به داوري تعيين داور توكيل استرداد دادخواست يا دعوا جلب و ورود شخص ثالث و دفاع از دعواي آن دعواي متقابل رد ادعاي اعسار قبول يا رد سوگند درخواست صدور برگ اجرائي و تعقيب عمليات آن و اخذ محكوم به و موضوع لازم الاجرا و وجوه ايداعي به نام موكل ، ايراد، جرح شهود درخواست واجراي قرارهاي تامين دليل ، تامين خواسته ، تحقيق محلي ، تعيين حافظ و تحويل دادن جهيزيه و تاديه هزينه ها و اخذ يا تسليم اوراق و مدارك از اصل يا رونوشت وكپي

 194. با سلام
  مهر برجسته در صيغه نامه كفايت ميكنه؟ همون مهر كه فلزي هست و با فشار دست روي كاغذ جا مي اندازد؟
  و اينكه نياز به نامه حراست و …ندارد؟

  • با سلام و احترام
   مهر برجسته ای که معمولا در آن نوشته می شود عاقد شرعی کافیست .و صیغه نامه ای که ممهور به آن مهر باشد اعتبار دارد .

 195. سلام من صیغه موقت اقایی بودم حاج اقایی که صیغه روخوندن دوقطعه عکس ازهرکدوممون خواستن.یه دفترچه باعکس به عنوان سند دادن بهمون یک دفترچم انگاردست خودشون بود.
  چندجا تو یه دفترم امضاکردیم
  3سال گذشته.مدت صیغه 6ماهه بوده
  ممکنه ثبت شده باشه جایی اطلاع نداشته باشم؟الان بااون سندی که دست حاج آقا بودچیکارکردن؟دلیل امضاکردنو تعداد سندبیشتر داشتنش چی بود؟اون سند چی شده الان؟میخوام ازدواج کنم میترسم مشکل پیش بیاد خیلی نگرانم

  • با سلام و احترام
   صیغه احتیاجی به این مواردی که گفتید ندارد و ثبت احوال هم از این صیغه ها بی اطلاع است و در کل صیغه بایگانی ندارد و نیازی به این کارها نبود چون اگر درخواست رونوشت از سند یا بایگانی سند را کنند در مورد صیغه شامل نمی شود

 196. با سلام دوسال هست که با مردی که متاهل هست عقد دائم کرده ام در محضر یه برگه صیغه نامه شرعی به ما داده اند آیا بااین برگه من میتونم در صورت بچه دارشدن اقدام به شناسنامه برای فرزندم کنم .ممنون از راهنمایی تون

 197. سلام و عرض ادب
  سوالی داشتم صیغه نامه هایی که صادر میشود با مهر برجسته.
  در دادگاه و مراجع قضایی سندیت دارد و دو طرف محکوم نخواهند شد ؟

 198. سلام روزتون بخیر ببخشید من و همسرم حدود 6ماه پیش با اجازه پدرم به صورت رسمی 6ماه صیغه کردیم.و الان که ماه اخر صیغمونه خواستیم عقد دائم کنیم ولی با وجود عزادار بودن خواستیم خودمون یعنی من و همسرم دونفره بریم محضر و عقد کنیم ولی با وجود صیغه نامه ای که رضایت پدرم توش قید شده ولی بازم رضایت پدرمو میخوان.آیا واقعا اینطوریه؟و اینکه اگه رضایت نامه کتبی از پدرم ارائه بدیم عقدمون میکنن؟

  • با سلام و احترام
   حضور ولی زوجه لازم است .
   وکالت رسمی ازدواج که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده از پدر زوجه هم کفایت می کند .
   رضایت نامه کتبی اعتبار ندارد .

 199. با سلام.، من و نامزدم عید امسال میخواهیم عقد کنیم اما شناسنامه ام گم شده است با توجه به تعطیلات نوروز صدور شناسنامه المثنی طول میکشد آیا امکان دارد که بدون شناسنامه یکی از زوجین عقد کنن؟

  • با سلام و احترام
   قبلا در صورتی مفقودی شناسنامه ها گواهی سجلی عکسدار از طرف ثبت احوال صادر می شد جدیدا ثبت احوال خیلی بصورت محدود این کار رو انجام می دن اگر بتوانید گواهی سجلی عکسدار بگیرید می توانید عقد نمایید .

 200. با سلام و احترام خدمت شما جناب مهری که داخله صیغه نامه میخوره چجوریه چرا مهر رسمی دفتر نیست و آیا حتما باید مهر برجسته باشه و اگه مهر استامپی باشد اون صیغه نامه معتبر نیست؟؟؟؟؟
  میشه لطف کنید بهم بگید مهر صیغه نامه باید چجوری باشه و متنش چجوریه یا شکلش چجوریه چون یه دفتر خونه بهم گفته سند صیغه نامه بهتون میدم بعد گفتم مهرش برجسته هست گفت نه منم گفتم خب اینکه ارزشی نداره و اون گفت که نه اینجوری نیست بستگی به دفتر داره که مهرش برجسته باشه یا استامپی تورو خدا به ایمیلم ارسال کنید با تشکر و قدر دانی از سایت خوبتون.

  • مهر برجسته دفاتر ازدواح که از طرف سازمان به آنها داده می شود مربوط به اسناد رسمی است مثل سند نکاحیه و اجرائیه و رونوشت و… اما صیغه نامه سند عادی است .
   صیغه نامه یا در یک برگ a4 تنظیم می شود و یا دفترچه های کوچکی که چاپ شده . عکس زوجین حتما باید در آن صیغه نامه باشد و صیغه نامه و عکس زوجین ممهور به مهر برجسته ای میشود که معمولا در آن مهر نوشته عاقد شرعی .
   اگر مهر برجسته باشد نیروی انتظامی و هتل ها و .. ایرادی از صیغه تامه نمی گیرند اما اگر مهر ژله ای ممکن است دچار مشکل شوید .

 201. سلام..من با مرد متاهلی عقد موقت داشتم میشه الان محضری و رسمی کرد؟آیا حتما رای دادگاه لازمه؟ دادگاه این رای رو به ما میده یا نه؟
  اگه عقد دائم در حرم بخونیم بعد رسمی کنیم چی؟چطور ثابت کنیم؟دادگاه بفهمه مجازات نداره؟

  • با سلام و احترام
   شما می توانید با توافق بین هم نسبت به ثبت عقد دائم یا موقت از طریق دادگاه برای زوجی که دارای همسر هست اقدام نمایید
   دفاتر ازدواج فقط با حکم دادگاه می توانند برای زوجی که دارای همسر هست اقدام به ثبت عقد جدید نمایند ./

 202. من سه ماه با یک مردی که قرار همسرش را بعلت خیانت طلاق دهد نامزد کردم و سوئ رفتار همسرش برای دادگاه محرز شده است ولی هر بار که رای دادگاه صادر میشود از طرف همسر ایشان اعتراض داده میشود بنابراین طلاق فعلا مشخص نیست کی جاری شود از طرفی ما میخواهیم عقد دائم داشته باشیم لطفا راه چاره به ما نشان دهید با این شرایط آیا میشود عقد دائم جاری شود مثلا در دفترخانه ثبت شود ولی فعلا در شناسنامه ثبت نشود یا اگر راه دیگه ای دارد لطفا ایراد فرمائید.باتشکر

  • با سلام و احترام
   1- باید صبر کنید طلاق در دفتر طلاق ثبت شود و سپس اقدام نمایید .
   2- اگر عاقد شرعی بین شما عقد شرعی دائم بخواند و با ارائه آن به دادگاه می توانید با اجازه ای که دادگاه صادر می نماید عقد خود را ثبت نمایید البته در این صورت همسر اول هم حق طلاق دارد هم حق گرفتن تمام مهریه و حق و حقوق خود .

   • سلام ممنون از شما بابت جوابهای سریعتون
    من مشکلی شبیه خانوم لاله دارم با این تفاوت که ما نمیخوایم به دادگاه مراجعه کنیم واسه داشتن همسر اول نامزدم
    سوالی که دارم اینه که اگه عاقد عقد دائم رو بخونه و ما به دادگاه مراجعه کنیم چطور باید ثابت کنیم که عقد هستیم..آیا مدرکی بهمون داده میشه؟ و اینکه عاقد شرعی چه کسی هست؟

    • با سلام و احترام
     صیغه نامه دائم یا موقت که عاقد شرعی خوانده به شما داده می شود .

 203. عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم
  برای عقد موقت خانم ( بانو ) 28 ساله ایا نیاز به اذن پدر هست؟همه ی دفاتر ازدواج ، ازدواج موقت هم انجام میدهند؟
  با سپاس

  • با سلام واحترام
   اگر در شناسنامه طلاق ثبت شده است معمولا اکثرا صیغه موقت را انجام می دن
   اما اگر بانو هستند ولی در شناسنامه اثری از طلاق نیست به ندرت دفتر ازدواج انجام می دهد و نیار به اذن پدر دارد .

 204. ممنون از پاسخگویی و اطلاع رسانی سریعتون، پیشاپیش سال نوی شما مبارک

 205. سلام خسته نباشی من دختری مجرد هستم اما بکارت ندارم میشه بدون اجازه پدر عاقد شرعی ما را صیغه کند؟وایا امکانش هست بعد از صیغه به دادگاه مراجعه کنیم و عقدمان را دایم کنیم بدون اذن پدر؟

  • با سلام و احترام
   ثبت رسمی نمی توانید انجام دهید چون ملاک شناسنامه است اما اگر عاقد شرعی عقد دایم شما را بخواند و از طریق دادگاه حکم ثبت واقعه ازدواج بگیرید می توانید در دفتر ازدواج بصورت رسمی ثبت نمایید .در ضمن اگر پدر مخالف است با این ازدواج و یا در دسترس نیست دادگاه اجازه پدر رو هم برای شما صادر می کند

 206. با سلام
  برای ازدواج دائم با اتباع خارجی که فاقد شناسنامه یا کارت ملی هستند باید چیکار کرد یعنی این امکان وجود داره اصلا
  درمورد خاصی که وجود داره پدر این شخص به احتما زیاد در زمان گذشته در ایران اومده زن ایرانی گرفته و از اون صاحب بچه شده بچه ها هم به دلیل نداشتن شناسنامه پدر اونها هم شناسنامه ندارن حالا قصد ازدواج با یکی از دختر های این خانواده رو دارم من برای ازدواج در چنین شرایطی باید چیکار کنم ایا بدون شناسنامه و فقط حظور پدر مادر فرد امکان عقد محضری وجود داره یا اگر نه چاره چیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • با سلام و احترام
   اگر ایرانی هستند پس دارای شناسنامه و کدملی هستند و دارای سوابق در ثبت احوال کل کشور که می توانید از طریق ثبت احوال از این موارد که آیا ایرانی به حساب می آیند یا خیر کسب اطلاع نمایید البته به خود شخص این اطلاعات داده می شود .اما اگر بعنوان اتباع خارجی می خواهید با آنها ازدواج کنید شرایط مخصوص خود را دارد .

 207. باسلام
  من يه سوالي از خدمتتون داشتم نمي دونم شما ميتوانيد من و راهنمايي كنيد يا نه ؟
  اگر كسي طلاقنامه اي كه برايش صادر ميشود را گم كند ونداند ازكدوم محضراين طلاقنامه صادر شده است براي گرفتن مجدد اين طلاقنامه بايد چه كار كند
  لاق مربوط به بيش از 40 سال پيش است و در شناسنامه فرد ذكر نشده و وي ازدواج مجدد هم كرده است و تنها چيزي كه يادشون است اين است كه صاحب دفترخانه فوت شده و اين دفترخانه در تجريش بوده است
  بنا به انجام كاري اين طلاقنامه نياز است يا سندي كه نشان دهد اين طلاق صورت گرفته است و اين سند بايد معتبر باشد
  ميخواستم بدونم شما ميتوانيد راهنمايي كنيد
  اين طلاقنامه را آقا ميخواهد كه حدود 75 سال سن دارد و به خانم كه ساكن آمريكا هستند دسترسي ندارند
  باتشكر از شما

  • با سلام و احترام
   به راحتی می توانید با مراجعه به ثبت احوال از شماره دفتر طلاق اطلاع پیدا کنید
   فقط ثبت احوال به خود شخص (زوج یا زوجه)و یا وکیل قانونی او پاسخ است .
   پس از پیدا کردن نام دفترخانه و تاریخ طلاق و شماره ثبت طلاق از طریق ثبت احوال می توانید از طریق اینترنت آدرس و تلفن سردفتر چدید آن دفتر طلاق را پیدا کنید .

 208. سلام مي خواستم بدونم من اگر بخواهم با دختر خانوم بالغي صيغه موقت داشته باشم بعد پدر و پدر بزرگ خانوم فوت شدن
  و طبق فتواي برخي علما بدون اجازه شخص ديگري ميتونم با اين خانوم صيغه كنم???

  • با سلام و احترام
   در صورت فوت ولی زوچه یا جد پدری اجازه کلا ساقط می شود و می توانید با وی عقد نمایید.

 209. اين خانوم بانو هستن و من قصد صيغه با ايشون رو دارم
  خواستم بدونم شما انجام مي دهيد و چه مداركي ما بايد بياريم ؟؟؟
  با سپاس

 210. با سلام و تشکر از سایت خوبتون
  اگر خطبه عقد در جایی خوانده شود (شهر عروس) و کد رهگیری هم گرفته شود اما بخواهیم ازدواج را در شهر دیگری (محل زندگی داماد) ثبت کنیم باید چه کار کنیم؟
  متشکرم

  • با سلام و احترام
   در این خصوص مشکلی نیست زمان ثبت هم سردفتر باز وکالت می گیرد و هم ثبت عقد و اجرای عقد را انجام می دهد .

 211. با سلام و خسته نباشید
  خواستم ببینم ایا در صیغه ی موقت سن طرفین ملاک هستش یا نه واگه محدودیت دارد چگونه است؟ سوال بعدی که خدمتتون دارم اینه که ایا مهریه و بعضی از توافقات بین زوجین به دلخواه میشود در صیغه نامه ذکر کرد یا نه؟
  ممنونم از راهنمایی هاتون

  • با سلام و احترام
   در خصوص سن زوجین چه در دایم یا موقت دختر بالای 13 سال و پسر بالای 15 سال ملاک است هر گونه شرطی که خلاف قانونی و شرع نباشد می توان اضافه کرد .

 212. شرمنده یادم رفت لطفا اگه میشههمه حق و حقوق قانونی زوجه در صیغه موقت بر گردن زوج دارد و میتواند اقدام قانونی بر انها را داشته باشد را لطفا ذکر کنیدلطفا جوابهاتون رو روی ایمیلم بفرستید ممنونم

  • با سلام و احترام
   در عقد موقت فقط مهریه برای زوجه هست و نه نفقه دارد و نه ارث می برد .

 213. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم امکان اینکه از طریق دفتر خانه شما بشه استعلام تجرد شخصیو گرفت وجود دارد؟

  • با سلام و احترام
   دفاتر ازدواج این امکان را ندارند که سوابق ازدواج یا طلاق اشخاص را ببینند باید از طریق ثبت احوال اقدام نمایید .

 214. با سلام و خسته نباشید
  آیا میشه بدون اجازه همسر اول با خانمی ازدواج موقت نمود؟
  به عبارتی بنده که دارای همسر می باشم می توانم خانمی متعلقه را با مراجعه به عاقد شرعی صیغه نموده و دفترچه دریافت نمایم؟
  همچنین جهت صیغه موقت چه مدارکی هنگام مراجعه به عاقد شرعی نیاز می باشد؟

  • با سلام و احترام
   می توانید عقد موقت انجام دهید اما چون بدون رضایت اهمسر اول شما بوده است در صورت فهمیدن این موضوع از طرف همسر اول شما هم حق طلاق دارد هم حق گرفتن مهریه

 215. سلام و با تشکر از زحماتتون
  خانومم طبق یه کاغذ دستنویس عادی مهریه اش رو بذل کرده و دوتا شاهدم امضاش کردن. حال اگه بخواییم رسمیش کنیم چه مدارکی لازم است.آیا همین کاغذ برای دادگاه اعتبار دارد؟

  • با سلام و احترام
   این برگه سند عادی محسوب می شود می بایست به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید و سند رسمی اقرارنامه وصول یا بری الذمه برای مهریه تنظیم نمایید .

 216. سلام میخاستم بدونم روز عقد میشه سن دختر رو مخفی کرد.داماد در جریانه فقط میخواد خانوادش نفهمن.امکانش هست؟

 217. سلام.اگه پدردختر با ازدواج دخترمخالفت کنه درحالی که خوده دختر با این ازدواج موافقه.ایاخواندن صیغه محرمیت موقت بین این دختروپسرنیاز به اجازه پدر داره؟

  • با سلام و احترام
   در این خصوص نظر ها متفاوت است بعضی مراجع مانند آیت الله مکارم شیرازی معتقدند اگر دختر بالای 30 سال سن و رشیده یاشد نیازی به اذن پدر ندارد بعضی از مراجع دیگر هم نظر دیگری دارند می بایست با عاقد شرعی در این خصوص هماهنگ نمایید .

 218. با سلام و تبریک سال نو

  در صورت در دسترس نبودن پدر، مراحل اخذ اجازه پدر از دادگاه چه مدت طول می کشد؟

 219. سلااااام
  ببخشید من یه سوال داشتم که لطف کنید جواب بدین خدا خیرتون بده,من یه پسر سنی هستم که خدا بخوواد میخوام با یه دختر شیعه وصلت کنیم که اشنایی قبلی داشتیم,خواستم ببینم در این دفاتر فقط عقد ثبت میشود یا خود عاقد شرعی هم وجود دارد و عقد دایم را میخواااند؟؟
  باز در مورد تجربه شما مشکلی وجود ندارد از لحاظ ثبتی؟؟

  باز یه سوال داشتم چون من اشنایی با خواندن صیغه عقد ندارم میخواستم در این زمینه راهنمایی بفرمایید که متنش چی هست؟؟

  سپاسگزارم واقعا,خواهشا فقط یه چیز رو هم تبلیغ کنید که اینقدر شیعه و سنی دشمن هم نیستن این همه خدا و پیامبر و قیامت حیفه سر چند تا باور مختلف بخوان بینشون دشمنی درست کنند.

  • با سلام و احترام
   در بعضی از دفاتر رسمی ازدواج عاقد شرعی هست که صیغه نامه برای شما صادر نمایند در این دفاتر عقد دایم هم بصورت رسمی ثبت می شود و مشکلی برای ثبت برادران اهل سنت وجود ندارد فقط می بایست تماس بگیرید بطور مثال دفترخانه ما عاقد شرعی ندارد برای صدور صیغه نامه .
   با سفر به مناطق جنوبی و غربی و شرقی کشور و حضور در این مناطق برادری و انسجام و امنیت و دوستی بین مردم ایران چه سنی یا شیعه کاملا آشکار است .
   توضیحاتی در خصوص متن صیغه موقت

   اگر زن و مرد بخواهند خودشان صیغه عقد را بخوانند، بعد از آن که مدت و مهریه معین شد،
   زن باید بگوید:

   زوّجتُکَ نفسی فی المّدت المعلومه علی المهرِ المعلوم؛
   من خودم را به همسری تو در آوردم با مدت معین و با مهر معین.

   بعد باید مرد بگوید: قَبِلتُ؛
   قبول کردم.

   صیغه عقد موقت می‌تواند فقط توسط یکی از طرفین (مرد یا زن) خوانده شود. مثلا اگر مرد صیغه را می‌خواند، ابتدا به زن بگوید: آیا من وکیلم تو را به مدت و مهر معلوم شده به عقد خودم درآورم. زن در جواب می‌گوید: آری. آن‌گاه مرد این‌گونه صیغه را جاری می‌کند:

   زوّجتُ موکّلتی لنفسی فی المدت المعلومه علی المَهر المعلوم؛
   من موکّلم را به ازدواج خود در آوردم در مدت و مهر مشخص شده.

   سپس دوباره مرد می‌گوید:

   قبلت لنفسی هکذا؛
   قبول کردم برای خودم این طور.

   چند نکته مهم:

   1.جهت انجام صیغه ی موقت نیاز به دانستن احکامی است که با مراجعه به سایت یا دفتر مراجع خود ، نظر آنان را در این باره جویا شوید.

   جهت یادآوری دوستان عرض کنم که قبلا باید مقدار مهریه و مدت ازدواج تعین شده با شد .بعد صیغه عقد خوانده شود.
   ضمنا دختران باكره كه سابقه ازدواج ندارند بنا بر نظر عده ای از مراجع لازم است در ازدواج موقت نخست از پدر اجازه بگیرند.
   به امید اینكه همه به رفع نیازهای خود از راه شرعی و الهی رو آورند.

 220. سلام خدا قوت
  خانمی را به مدت ۱ سال سیغه موقت کردم حالا باردار شده میتونه
  از من شکایت کنه که با من ازدواج دائم کنه؟
  ممنون از شما ومدیر سایت

  • با سلام و احترام
   طبق قانون جدید خانواده میتواند از طریق دادگاه درخواست ثبت رسمی عقد موقت در شناسنامه را انجام دهد که جزو سوابق شما هم می شود و نام فرزند هم در شناسنامه ها ثبت می شود

 221. سلام وقتتون بخیر
  1 سوال : پدر دختر میتونه قبل از عقد شرایط بخشش و بذل مهریه یا کاهش مهریه رو از دختر سلب کنه؟ یعنی میتونه درخواست کنه که دخترم قادر به تغییر شرایط عقد نیست در آینده؟ آیا این وجاهت قانونی داره؟
  2 سوال : آیا اگر جواب سوال بالا از نظر شما مثبت باشه اونوقت پدر دختر میتونه به اجرا بگذاره شرایط رو؟
  3 سوال : پدر دختر میتونه درخواست سفته یا چک کنه ؟ اگر میتونه اونوقت اگر متن چک زمان طلاق رو اشاره کرده باشه در زمان بی مشکل بودن زوجین پدر میتونه چک رو اجرا بگذاره؟

  • با سلام و احترام
   1- برای ثبت عقد و مقدار مهریه رضایت پدر زوجه بعنوان ولی لازم است بنابراین اگر پدر زوجه زمان ثبت عقد با آن مهریه راضی نباشد دفتر را امضا نمی کند اما پس از عقد زوجه مختار است در خصوص کم کردن شرایط و مهریه .
   2- برای اجرا گذاشتن شرایط یا مهریه زوجه و یا وکیل قانونی او باید اقدام نماید .
   3-بستگی دارد چک در وجه چه شخصی باشد .

 222. با سلام
  اگر خدا بخواهد براي روز ٢ ارديبهشت بله برون بنده است
  واقعيت يك سري مشكل وحود داره و اون عدم تصميم گيري قاطع از سمت خانواده من است
  اين من رو كاملاً نگران كرده چون من با اين شخص يك سال همكار هستيم و كاملاً شناخت دارم و مهم تر دوستش دارم
  قرار ما بر اين بود روز بله برون صبغه محرميت خوانده شود و شهريور ماه عقد كنيم
  حالا ١)خانواده من ميگن بايد صبغه كوتاه تر باشه يا برگه اي چيزي باشه ك معلوم شه صيغه ايد
  ٢) ايا بعد صيغه پسر ب مادر من محرم است ؟ يا من ب پدرش؟
  ٣) خانواده من ميگن أصول بر ماهي يك سكه است در صيغه
  ايا اين درست است؟
  من خودم اصلاً نميخوام اين اتفاق بيفتد در مورد سكه

  ازتون مشاوره ميخوام شديداً نگران و مستاصل هستم و مدت كوتاهي وقت دارم لطفا سريع جواب دهيد

  • با سلام و احترام
   1معمولا عقد موقت را برای دوشیزگان خیلی طولانی مدت نمی خوانند و یا برگه ای به آنها نمی دهند بدلیل مسائلی که ممکن است اتفاق بیافتد .
   2بله محرم می شوند .
   3خیر اصولی ندارد
   4پیشنهاد می شود عقد موقت را فقط برای آتلیه و یا مدت کوتاهی انجام دهید
   . اطلاع داشته باشد زوج را به هیچ عنوان نمی توانید مجبور به عقد دایم کنید .

 223. با سلام ميخواستم بپرسم اگر صيغه موقت داشته باشم و بعدٱ بخواهم ازدواج كنم قابل رديابي ميباشد؟؟! با تشكر

 224. سلام
  بلخشید میخام بدونم عقد موقت ب مدت 6 ماه دارم و یک صیغه نامه تک برگی
  ایا بعد از اتمام مدت عقد این عقد باطل میشه؟ و اعتباری نداره؟ یا حتما باید ب دفترخونه مراجعه کنیم؟
  و سوال دیگه ایا با اتمام عقد موقت درصورت وجود خواستگار وقصد ازدواج دایم مشکلی پیش نمیاد؟ منظورم اینه من ناچارا عقد موقت شدم بدلیل بعضی نیازها میخام بدونم هنگام عقد دایمم مشکل ساز و موجب اشکارشدنش نمیشود؟ ایا عقد موقت ثبت میشه یعنی مشکل ساز نیس برام هنگام عقد دایمم؟

  • با سلام و احترام
   بعد از اتمام مدت (صیغه موقت ) کلا باطل می شود نیاز نیست به جایی مراجعه شود .
   تنها صیغه نامه مدرک و بایگانی به حساب می آید و جایی به ثبت نمی رسد و قابل استعلام نیست.

 225. با سلام
  قصد ازدواج موقت با دختری دارم که قبلا ازدواج کرده ولی قبل از عروسی طلاق گرفته اند و طلاق در شناسنامه ایشان ثبت شده است. ایشان اکنون به دلایلی بکارت خود را از دست داده اند. ایا از لحاظ شرعی اشکالی برای این ازدواج موقت وجود دارد؟
  اگر صیغه کنیم آیا ایشان می تواند بعدا مدعی شوند که بکارت من توسط تو زایل شده است؟ در چنین وضعیتی من چگونه باید اثبات کنم که ایشان در زمان صیغه با من بکارت نداشته اند؟
  لطفا این سوال در سایت درج نگردد و فقط پاسخ آن به ایمیل اینجانب ارسال گردد زیرا سایت شما بسیار معروف و پر بازدید است و ممکن است ایشان این سوال و جواب را بخوانند و حساسیت ایجاد گردد.
  با تشکر فراوان

 226. خانوم 17 ساله

  سلام
  خسته نباشید
  خواستم بدونم دختری که باکره نباشه و بخواد عقد کنه اگر ازدواج قبلی ای نداشته باشه و خانوادش هم اطلاعی از باکره نبودنش نداشته باشند موقع عقد از طرف مراجع قانون برای عقد مجرم به حساب می اید؟
  کدا م مراجع در مورد اجازه دختری که باکره نیست از پدش فتا دادند؟یعنی باکره نباشه و اجازه پدر لازم نباشه

  • خیر مجرم نیست برای دفاتر ازدواج ملاک شناسنامه است برای دوشیزه بودن یا نبودن
   برای ازدواج قانونی و از طریق دفاتر رسمی ازدواج اجازه پدر و حضور پدر الزامی است .
   شما از طریق حکم دادگاه هم می توانید قانونا ازدواج کنید با معرفی پسری که قصد ازدواج دارید به دادگاه و صدور اجازه ازدواج از طریق دادگاه بدون نیاز به اجازه گرفتن از پدر.
   آیت الله مکارم شیرازی برای دختر دوشیزه و رشیده بالای 30 سال اجازه پدر را لازم نمی داند .

 227. سلام حاج آقادوماهه زنم خونه پدرشه طلاق میخادمنم بابجه ام تنهاموندم جندماه طول میکشه قاضی اجازه بده ازدواج دوم کنم اخه نمیتونم به بجه رسیدگی کنم تشکرازشما

  • با سلام و احترام
   اجازه مجدد برای ازدواج شما 2 تا 3 ماه طول می کشد اما نکته مهمتر اینست که باوجود اینکه دادگاه اجازه ازدواج به شما داده است اما چون بدون زضایت همسر اول بوده ایشان هم حق طلاق گرفتن از شما و هم حق اخذ مهریه و نفقه از شما دارند که بایستی به آن دقت کنید .